особистості

На місце «безумної одваги» має прийти копітка культурна робота – Пантелеймон Куліш

Російська імперія збереглася. А її очільники намагаються всіляко обмежити вживання й використання української мови. Адже чим більше цієї мови, тим меншим стає їхній «русский мир». 7 серпня цього року...

100-літні рецепти розбудови України: п’ять цитат гетьмана Павла Скоропадського

Чи не здається вам, що ми дограємо події сторічної давнини. Кримське питання й гібридна війна, зволікання із давно назрілими реформами й автокефалія церкви – усе це вже було в 1918 році, під час...

Українця призначили керувати Штабом оборони Канади

Етнічного українця генерал-лейтенанта Пола Винника призначили заступником начальника Штабу оборони Канади.

7 порад українцям від легендарного Стіва Возняка: концентрат київської лекції

У вихідні Київ вперше відвідав Стів Возняк, також відомий як Woz - американський винахідник з українським корінням, який разом зі Стівом Джобсом 41 рік тому заснував Apple, назавжди змінивши наше...

Я - українець і я буду послом України стільки, скільки житиму, – Стів Возняк у Києві

Він познайомився зі Стівом Джобсом ще на початку 1970-х років, а вже згодом вони разом створили прототип відомої компанії.

Українські аси на серійних літаках отримали приз за найкращий пілотаж у Британії

Українські військові льотчики отримали приз за найкращий пілотаж на міжнародному авіаційному показі "The Royal International Air Tattoo - 2017". Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на прес-...

Олег Ольжич. Поет, який мав стратити Бандеру

Олег Ольжич – один із символів українського націоналізму і один з найпотужніших українських поетів першої половини ХХ століття нерозривно пов'язаний зі Львовом. Його коротке життя вартує не однієї...

"Mein Kampf" з автографом Гітлера виставлять на аукціон

Рідкісний примірник книги Адольфа Гітлера Mein Kampf з автографом автора продадуть з аукціону. Книгу в синій полотняній палітурці видали в 1935 році. Автограф нацистського диктатора знаходиться на...

Помер політолог Збіґнєв Бжезінський

Політолог, соціолог, радник з національної безпеки президента США Джиммі Картера Збіґнєв Бжезінський помер на 90-му році життя в лікарні міста Фолс-Черч, штат Вірджинія. Про його смерть повідомила...

Дональд Трамп: ексцентричний правдоруб чи успішний політик і бізнесмен?

Дональд Джон Трамп - американський підприємець, мільярдер, будівельний магнат, власник великої мережі готелів і казино. Автор значного ряду книг по бізнесу і саморозвитку. Член Республіканської...

Патанджалі

Заголовок: 

Патанджалі

Автор Йога-сутр - концепції однієї із шкіл йоги. Датування текстів Патанджалі досі не є однозначним. Найдавніше датування другим століттям до хрестової ери мотивується ототожненням автора Йога-сутр з граматистом Патанджалі. Такий погляд сформовано в бгаратійській культурній традиції. Мішель Десмарес узагальнює вивсновки сучасних вчених і стверджує, що сутри Патанджалі могли бути написані у період між 500 років до Хреста і третім століття нашої ери.

Джерела

Ознайомлення з Йога-сутрами

Зображення для анонсу: 

Епіменід

Заголовок: 

Епіменід

Те, що збереглось в сучасних джерелах про Епіменіда, огорнуте таємничістю і туманом легенди. Але Епіменід — особа історична. Інша річ — відрізнити, що в розповідях про нього відповідає дійсності, а що є ритуальною вигадкою.

Епіменід народився приблизно у восьмому столітті до нашої ери. За походження був критянин, але зачіску носив, схожу на спартанську. Прославився тим, що позбавив атенян від епідемії, котра, на думку Епіменіда, була викликана вчинками тирана. Подолання епідемії супроводжувалось музикою і співами. "Очищав з допомогою віршів", — так прокоментував цю подію один з коментаторів "Ілліади". Це відбулось орієнтовно в 596 - 593 роках до нашої ери.

Як мислитель, Епіменід, був творцем окремої космогонічної системи, котру виклав у праці "Теогонія". Завдяки Софоклу зберігся фрагмент цієї поеми. Також є автором творів "Походження куретів і корибантів", "Про жертвоприношення в критській державі", поеми про Ясона та аргонавтів, прозового твору про Міноса і Радаманта. Збереглись свідчення про його листування із мудрецем Солоном, де закликає останнього не сумувати після втрати влади і пропонує йому оселитись на Криті.

Надзвичайну розповідь про Епіменіда подає Діоген Лаертський. Одного разу Епіменід пішов шукати вівцю, що загубилась. Втомившись від марних пошуків, він приліг відпочити у гаю (за іншими джерелами в печері) і задрімав. Проспав Епіменід 57 років, хоча після пробудження йому здавалось, що він спав зовсім трохи. Після цього він довго не міг знайти свій дім, бо в місті, де жив, багато чого змінилось за той час. Але зрештою він знайшов свого молодшого брата, який до того часу вже постарів. Через це геллени почали вважати його улюбленцем богів. І саме тому до нього звертались атеняни про допомогу. Доповнення цієї розповіді можна знайти у Цицерона і Максима Тірського. Вони стверджують, що цей сон був сповнений видінь, під час котрих Епіменід стрічався з богами і спілкувався з Істиною. За словами самого Епіменіда, сон став його вчителем.

Після цього Епіменід уже ніколи не спав, а у вільний час збирав зілля. Він не випорожнювався і ніхто не бачив, як він їсть, бо поживу він отримував "від духів", про що розповідають легенди. Оскільки Епіменід належав до ордену куретів, то спочатку імовірно був сироїдом. Фрагмент із "Критян" Евріпіда дає зрозуміти, що курети були служителями культу Зевса-Загрея, носили білий одяг, утримувались від статевих стосунків, влаштовували сироїдні бенкети, не вживали тваринної їжі [3]. Утримуватись зовсім від звичної їжі він, мабуть, зміг після окремої посвяти. Також про нього розповідають, що він жив багато разів, його безсмертна душа могла покидати тіло і повертатись назад. Згідно з відомостями античних істориків термін його життя становив більше 150 років, з яких третину він проспав [1]. А згідно з критською традицією Епіменід прожив приблизно 300 років. Є свідчення, котрі дозволяють припускати, що крім душевного безсмертя, мудрець володів умовним безсмертям для тіла. Адже він довго зоставався юним, але різко постарів за 2 місяці до смерті [2].

Дослідники Меулі і Додс висловлюють припущення, що коріння техніки виходу душі з тіла, котру міг застосовувати Епіменід, слід шукати у скіфо-фракійському шаманізмі. Його діяльність схожа з практиками інших напівлегендарних осіб — Абаріса Гіперборійського і Залмоксіса Фракійського. За іншим припущенням Епіменід був прибічником орфізму. Стверджується, що в Спарті Епіменід заснував святилище, надавши спартанцям пергамент зі священними знаннями, відомий як "шкіра Епіменіда". Вдячні лакедемоняни спорудили йому пам'ятник в палаці ефорів.

Крім усього іншого Епіменід відомий як пророк, Платон стверджує що він спроґнозував напад персів за 10 років до самої події. Порфирій приписує йому також уміння вгамовувати стихії: відвертати град і урагани. Згадують його як засновника храмів і реформатора звичаїв. Зокрема, відміну ритуалу висловлення смутку за померлими приписують саме йому [2].

Джерела

1) Антична мудрість, Українець Л. М., Чернівці, 2016.

2) Epimenides

3) ЭПИМЕНИД В СПАРТЕ

 

Зображення для анонсу: 

Ідантур

Заголовок: 

Ідантур

Ідантур (в гелленському варіанті Іданфірс) — правитель Скіфії, син та спадкоємець Савлія. Роки правління приблизно 515-496 до нашої ери. Етнонім скіфи є зовнішньою назвою. Самоназвою було сколоти. А, якщо дотримуватись правила рівномірного чергування приголосних для милозвучності у слові, то правильно буде соколоти. Саме останній варіянт буде використано у статті.

Прославився Ідантур тим, що здолав перського царя Дарія під час його навали на соколотів. Захисники вітчизни застосували стратегію спаленої землі. Вони залишили перське військо без можливості поповнювати запаси харчів і фуражу, знесилюючи супротивника тривалими переміщеннями просторами степу. Степову траву місцеві мешканці підпалювали, в прямому розумінні слова. Цим обмежували видимість для нападників та позбавляти їхніх коней поживи.

Втомившись від блукань, перський цар надіслав Ідантуру таке повідомлення: "Дивна людино! Чому ти все тікаєш, коли ти міг би зробити вибір між двома можливостями? Якщо ти вважаєш себе спроможним учинити опір моїм силам, тоді зупинися і вступи в бій. Що ти весь час бігаєш туди й сюди? Якщо ти визнаєш себе неспроможним, тоді перестань тікати, принеси дари твоєму владареві — землю і воду — і тоді ми почнемо перемовини".

На цю пропозицію таку відповідь дав Ідантур, цар соколотів: «О Персе! Отакі в нас справи: я досі нікого не лякався і не тікав ні від кого, ні в минулому і ні тепер від тебе. І те, що я тепер робив, не відрізняється від того, що я звичайно роблю в мирний час. А з якої причини я не вступаю в бій із тобою, і це я тобі поясню. Ми не маємо ні міст, ні оброблених полів і не боїмося, що хтось може їх захопити або знищити, і не квапимося вступити в бій за них із вами. Однак якщо ви наполягаєте на тому, щоб це сталося якнайшвидше, гаразд, тоді ось що: в нас є могили наших предків. Нумо, знайдіть їх і спробуйте завдати їм шкоди. Тоді ви побачите, чи будемо ми з вами воювати заради наших могил, чи ні. Проте перед тим, якщо ми не вирішимо, ми не битимемося з тобою."

Зневірившись у можливості перемогти соколотів, Дарій покинув своє військо і втік. Доля війська, полишеного ним на території Північного Причорномор’я, невідома.

Ось такий короткий, але повчальний нарис про Ідантура, котрий вберіг народ від нападника, котрий, можливо, мав чисельну перевагу. З огляду на давність подій та систематичне нищення історичних джерел окупантами, до нас дійшло дуже мало повідомлень про мудрого правителя давнини. Основним джерелом відомостей про нього є історія Геродота. Іншим є праці Климента Александрійського з посиланням на Ферекіда.  Ім'я Ідантур також згадується у Страбона, але в іншому контексті. [1]

Джерела:

1) Антична мудрість, Українець Л. М., Чернівці, 2016.

 

Зображення для анонсу: 

Віктор Чернов: Ленін очима суперника

Кажуть, що війна – це продовження політики іншими засобами. Ленін, безсумнівно, перевернув би це формулювання і сказав би, що політика є продовженням війни, але в іншій формі. Найсуттєвішим впливом...

10 вражаючих фактів про Лесю Українку, які мало хто знає

145 років тому народилась геніальна Леся Українка. Якби Леся жила в наш час, її б однозначно назвали дитиною індиго.

Макарчук Олександр Кирилович

Винахідник Олександр Кирилович Макарчук народився 1942 року в селі Латаші Житомирської області.

Білецький Андрій Євгенович

Андрі́й Біле́цький (народився 5 серпня 1979 , Харків ) — командир організації «Патріот України» та головний провідник Соціал-Національної Асамблеї , ідеолог соціал-націоналізму .
Богомо́лець О́льга Вади́мівна

Богомо́лець О́льга Вади́мівна

Богомо́лець О́льга Вади́мівна - українська співачка, лікар, громадський діяч. Народилася 22 березня 1966 року. Має чотирьох дітей: Андрія, Катерину, Анну, Софію.
Парасюк Володимир

Парасюк Володимир

Хай нація знає своїх активістів!
Ярош Дмитро Анатолійович

Ярош Дмитро Анатолійович

Короткі відомості про Дмитра Анатолійовича Яроша, одного з провідників Правого Сектора.