минувщина

Народний Оглядач: перший випуск

Перший випуск Народного Оглядача був на папері

Паперовий "Народний Оглядач" почав своє існування майже одночасно з журналом "Перехід-IV". Пілотний паперовий випуск НО побачив світ на початку 1999 року.

Епіменід

Заголовок: 

Епіменід

Те, що збереглось в сучасних джерелах про Епіменіда, огорнуте таємничістю і туманом легенди. Але Епіменід — особа історична. Інша річ — відрізнити, що в розповідях про нього відповідає дійсності, а що є ритуальною вигадкою.

Епіменід народився приблизно у восьмому столітті до нашої ери. За походження був критянин, але зачіску носив, схожу на спартанську. Прославився тим, що позбавив атенян від епідемії, котра, на думку Епіменіда, була викликана вчинками тирана. Подолання епідемії супроводжувалось музикою і співами. "Очищав з допомогою віршів", — так прокоментував цю подію один з коментаторів "Ілліади". Це відбулось орієнтовно в 596 - 593 роках до нашої ери.

Як мислитель, Епіменід, був творцем окремої космогонічної системи, котру виклав у праці "Теогонія". Завдяки Софоклу зберігся фрагмент цієї поеми. Також є автором творів "Походження куретів і корибантів", "Про жертвоприношення в критській державі", поеми про Ясона та аргонавтів, прозового твору про Міноса і Радаманта. Збереглись свідчення про його листування із мудрецем Солоном, де закликає останнього не сумувати після втрати влади і пропонує йому оселитись на Криті.

Надзвичайну розповідь про Епіменіда подає Діоген Лаертський. Одного разу Епіменід пішов шукати вівцю, що загубилась. Втомившись від марних пошуків, він приліг відпочити у гаю (за іншими джерелами в печері) і задрімав. Проспав Епіменід 57 років, хоча після пробудження йому здавалось, що він спав зовсім трохи. Після цього він довго не міг знайти свій дім, бо в місті, де жив, багато чого змінилось за той час. Але зрештою він знайшов свого молодшого брата, який до того часу вже постарів. Через це геллени почали вважати його улюбленцем богів. І саме тому до нього звертались атеняни про допомогу. Доповнення цієї розповіді можна знайти у Цицерона і Максима Тірського. Вони стверджують, що цей сон був сповнений видінь, під час котрих Епіменід стрічався з богами і спілкувався з Істиною. За словами самого Епіменіда, сон став його вчителем.

Після цього Епіменід уже ніколи не спав, а у вільний час збирав зілля. Він не випорожнювався і ніхто не бачив, як він їсть, бо поживу він отримував "від духів", про що розповідають легенди. Оскільки Епіменід належав до ордену куретів, то спочатку імовірно був сироїдом. Фрагмент із "Критян" Евріпіда дає зрозуміти, що курети були служителями культу Зевса-Загрея, носили білий одяг, утримувались від статевих стосунків, влаштовували сироїдні бенкети, не вживали тваринної їжі [3]. Утримуватись зовсім від звичної їжі він, мабуть, зміг після окремої посвяти. Також про нього розповідають, що він жив багато разів, його безсмертна душа могла покидати тіло і повертатись назад. Згідно з відомостями античних істориків термін його життя становив більше 150 років, з яких третину він проспав [1]. А згідно з критською традицією Епіменід прожив приблизно 300 років. Є свідчення, котрі дозволяють припускати, що крім душевного безсмертя, мудрець володів умовним безсмертям для тіла. Адже він довго зоставався юним, але різко постарів за 2 місяці до смерті [2].

Дослідники Меулі і Додс висловлюють припущення, що коріння техніки виходу душі з тіла, котру міг застосовувати Епіменід, слід шукати у скіфо-фракійському шаманізмі. Його діяльність схожа з практиками інших напівлегендарних осіб — Абаріса Гіперборійського і Залмоксіса Фракійського. За іншим припущенням Епіменід був прибічником орфізму. Стверджується, що в Спарті Епіменід заснував святилище, надавши спартанцям пергамент зі священними знаннями, відомий як "шкіра Епіменіда". Вдячні лакедемоняни спорудили йому пам'ятник в палаці ефорів.

Крім усього іншого Епіменід відомий як пророк, Платон стверджує що він спроґнозував напад персів за 10 років до самої події. Порфирій приписує йому також уміння вгамовувати стихії: відвертати град і урагани. Згадують його як засновника храмів і реформатора звичаїв. Зокрема, відміну ритуалу висловлення смутку за померлими приписують саме йому [2].

Джерела

1) Антична мудрість, Українець Л. М., Чернівці, 2016.

2) Epimenides

3) ЭПИМЕНИД В СПАРТЕ

 

Зображення для анонсу: 

Ідантур

Заголовок: 

Ідантур

Ідантур (в гелленському варіанті Іданфірс) — правитель Скіфії, син та спадкоємець Савлія. Роки правління приблизно 515-496 до нашої ери. Етнонім скіфи є зовнішньою назвою. Самоназвою було сколоти. А, якщо дотримуватись правила рівномірного чергування приголосних для милозвучності у слові, то правильно буде соколоти. Саме останній варіянт буде використано у статті.

Прославився Ідантур тим, що здолав перського царя Дарія під час його навали на соколотів. Захисники вітчизни застосували стратегію спаленої землі. Вони залишили перське військо без можливості поповнювати запаси харчів і фуражу, знесилюючи супротивника тривалими переміщеннями просторами степу. Степову траву місцеві мешканці підпалювали, в прямому розумінні слова. Цим обмежували видимість для нападників та позбавляти їхніх коней поживи.

Втомившись від блукань, перський цар надіслав Ідантуру таке повідомлення: "Дивна людино! Чому ти все тікаєш, коли ти міг би зробити вибір між двома можливостями? Якщо ти вважаєш себе спроможним учинити опір моїм силам, тоді зупинися і вступи в бій. Що ти весь час бігаєш туди й сюди? Якщо ти визнаєш себе неспроможним, тоді перестань тікати, принеси дари твоєму владареві — землю і воду — і тоді ми почнемо перемовини".

На цю пропозицію таку відповідь дав Ідантур, цар соколотів: «О Персе! Отакі в нас справи: я досі нікого не лякався і не тікав ні від кого, ні в минулому і ні тепер від тебе. І те, що я тепер робив, не відрізняється від того, що я звичайно роблю в мирний час. А з якої причини я не вступаю в бій із тобою, і це я тобі поясню. Ми не маємо ні міст, ні оброблених полів і не боїмося, що хтось може їх захопити або знищити, і не квапимося вступити в бій за них із вами. Однак якщо ви наполягаєте на тому, щоб це сталося якнайшвидше, гаразд, тоді ось що: в нас є могили наших предків. Нумо, знайдіть їх і спробуйте завдати їм шкоди. Тоді ви побачите, чи будемо ми з вами воювати заради наших могил, чи ні. Проте перед тим, якщо ми не вирішимо, ми не битимемося з тобою."

Зневірившись у можливості перемогти соколотів, Дарій покинув своє військо і втік. Доля війська, полишеного ним на території Північного Причорномор’я, невідома.

Ось такий короткий, але повчальний нарис про Ідантура, котрий вберіг народ від нападника, котрий, можливо, мав чисельну перевагу. З огляду на давність подій та систематичне нищення історичних джерел окупантами, до нас дійшло дуже мало повідомлень про мудрого правителя давнини. Основним джерелом відомостей про нього є історія Геродота. Іншим є праці Климента Александрійського з посиланням на Ферекіда.  Ім'я Ідантур також згадується у Страбона, але в іншому контексті. [1]

Джерела:

1) Антична мудрість, Українець Л. М., Чернівці, 2016.

 

Зображення для анонсу: 

Феофан Прокопович – духовний батько Російської імперії

Прокопович став основним ідеологом реформ Петра I. Проте проект окультурення андрофагів залишився поразкою. Про цю яскраву і суперечливу постать української історії XVIII століття нагадав у своїй...

Спогади про Референдум 1 грудня 1991 року

15 листопада пішов перший прес-реліз Рух-Пресу через мережу Укрінформу з агітацією за незалежність України. З чим це можна порівняти сьогодні, навіть не знаходжу. Хіба що з тим, якби КДБ...

Абаріс Гіперборійський

Абаріс Гіперборійський - напівлегендарний пророк та священнослужитель Аполлона.

Середньовічна мазь виявилася ефективнішою

Співробітники Ноттінгемського університету відтворили рецепт мазі з "Лікарської книга Бальда", датованої дев'ятим століттям Хрестової ери.

Давній бог Сонця

Серед петрогліфів, знайдених в Україні, на Кольському півострові, в Єгипті, Китаї («інський лист), а також на півночі Європи є тотожні зображення Кола-Сонця.
Орден Дракона

Орден Дракона

Засновниками Ордену Дракона є легендарний сербський герой Милош Обилич та князь Сербії Лазар Хребелянович.
Так ось він який, князь Дракула!

Так ось він який, князь Дракула!

Влад III Дра́кула (*14 листопада 1431 — †січень 1477) — князь Волощини в 1448, 1456–1462, 1476 роках. Дракула - означає син дракона або маленький дракон. Прізвище успадкував від батька, котрий був...

Звідки взялися монголи в українській історіографії?

Хочу відразу розставити всі крапки над "і". Чингісхан не був монголом. Не було монголів і в його війську.

Піттак - філософ з Лесбосу

Острів Лесбос славиться також і філософами.

Таємничий Епіменід

Те, що збереглось в сучасних джерелах про Епіменіда, огорнуте таємничістю і туманом легенди. Але Епіменід — особа історична. Інша річ — відрізнити, що в розповідях про нього відповідає дійсності, а...