Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
  • Відвідувань: 8
  • Переглядів: 8

Вчені запозичили у світлячків спосіб підвищити ефективність світлодіодних ламп

Категорія:

Американські вчені підвищили ефективність віддачі світла у LED-світильниках на 40% завдяки світлячкам. 

190316svitlyachok.jpg

Світлячок
Світлячок

За словами професора Університету штату Пенсільванія Стюарта Іня, у комах запозичили особливі структури на "ліхтарях", передає IGate

«Ми намагаємося підвищити ефективність вилучення світла зі світлодіода при такому ж енергоспоживанні, так само як світлячки, - каже він. - За мільйони років еволюції крихітні комахи знайшли спосіб максимально підвищити світність при мінімальних витратах: їхні "ліхтарі" покривають особливі структури – це мікроскопічні площини, завдяки яким світло легше виходить назовні і менше відбивається по шляху».

Асиметричні \"пірамідки\" світлячків
Асиметричні "пірамідки" світлячків

У світлодіодах теж використовують подібну технологію, але світлопровідні структури мають форму правильних симетричних пірамідок, в той час як структури на "ліхтарях" світлячків скошені на одну сторону, пояснює Стюарт Інь. «Ми відтворили схожу структуру, роздрукувавши її на нанопринтері і виявили, що ефективність віддачі світла зросла до 90%, - розповідає він. - Це на 40% вище, ніж у кращих сучасних світлодіодних лампах».

Зліва-мікроскопічний світлодіод з покриттям з симетричних \"пірамідок\", праворуч - світлодіод такої ж потужності з покриттям з асиметричних структур.
Зліва-мікроскопічний світлодіод з покриттям з симетричних "пірамідок", праворуч - світлодіод такої ж потужності з покриттям з асиметричних структур.

За словами професора Стюарта Іня, асиметрична форма збільшує віддачу світла двома шляхами.

«По-перше, асиметричні піраміди мають велику площу поверхні і фотони світла більше контактують з поверхнею, частіше вириваючись за її межі, - зауважує він.  

По-друге, асиметрія підсилює перевідбиття, таким чином, у фотона з'являється більше шансів опинитися за межами світлодіода».

Вчені також помітили, що асиметричні "пірамідки" мають не тільки світлячки, а й інші види комах, що світяться, приміром, еквадорські таргани Lucihormetica luckae.

«Наразі середня ефективність світлодіодів становить 50%, тобто близько половина вироблюваного світла не покидає світлодіодного елемента, - пояснює Стюарт Інь. – Світлодіодна лампа могла б світити вдвічі яскравіше при тому ж енергоспоживанні - і ми зробили значний крок у цьому напрямку».

Результати дослідження вже опубліковані у науковому журналі Optik.

Вчені запевняють, що нова технологія ніяк не позначиться на вартості виробництва світлодіодів. «Для створення скошених "пірамідок" виробнику досить змінити всього один незначний аспект виробничого процесу», - зауважує Стюарт Інь.

Вчені мають намір почати переговори з виробниками ламп після отримання патенту.

За оцінками експертів, до 2024 року ринок світлодіодного освітлення складе $85 млрд. Світлодіодні лампи більш вигідні для споживача і менш шкідливі для навколишнього середовища, оскільки споживають в десятки разів менше енергії, ніж лампи розжарювання.

Наші інтереси: 

Вчимося у природи. "Небесна лабораторія" працює на дуже високому рівні. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Радіймо, арії!

Сайт медичного центру «Живе Слово» Олександра Філатовича має нову адресу filatovich.org.ua

Медичний центр Живе Слово продовжує свою працю! Всім шанувальникам інформотерапії Живим Словом щиро зичимо міцного здоров'я і радості!

Останні записи