Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Українці за рік кардинально змінилися і позитивно оцінюють перспективи країни – Євген Головаха

Категорія:

Світ:

Понад 70% українців вважають, що країна рухається в правильному напрямку. У суспільній свідомості відбулися тектонічні зрушення. Війна призвела до тих процесів, про які ми навіть не мріяли. Вперше за тридцять років незалежності українці позитивно оцінюють напрямок руху країни.

23022801.png

Євген Головаха

В інтерв'ю "Апострофу" директор Інституту соціології НАНУ Євген Головаха розповів, що за рік повномасштабної війни відбулися кардинальні зміни у суспільній свідомості.

Українці, які раніше завжди критично оцінювали стан справ у країні та її перспективи загалом, тепер налаштовані набагато оптимістичніше. І річ не в тому, що українці вважають, що справи йдуть правильно. Все набагато глибше.

Опитування у 2021 році показували, що кількість задоволених динамікою розвитку країни коливалась у діапазоні 20-30%. 2022 року таких було вже в районі 75%. Люди бачать, як ЗСУ звільнили окуповані території, хоча ще на початку вторгнення окремі "оптимісти" на Заході пророкували, що ми й двох тижнів не простоїмо проти величезної країни з величезною армією та ядерною зброєю. Україна стала непорушним бастіоном, який захищає цивілізацію від нового кремлівського варварства. Українці все це бачать та розуміють.

Також на такі настрої впливає і зростання зовнішньополітичного престижу країни, адже Україна в очах цивілізованого світу асоціюється зі стійкістю, сміливістю, рішучістю та кмітливістю. Так, країни НАТО допомагають нам зброєю і грошима, за що їм велика подяка, але зброя не стріляє сама по собі, і ворог не зомліє тільки від одного її виду.

Соціолог також відзначив, що 85% респондентів пишаються тим, що є громадянами України. Навіть з урахуванням похибки, яка буде у будь-якому дослідженні, дві третини (в районі 70-75%) все одно відповість саме так, що у будь-якому випадку становитиме впевнену більшість.

Те саме можна сказати щодо впевненості у перемозі. Опитування Інституту соціології НАНУ у грудні 2022 року показало, що 75,3% повністю впевнені у перемозі, 20,4% скоріше впевнені. Не вірять у перемогу 1,6% і зовсім не вірять лише 0,9%.

Щодо "ватників", то цей контингент нікуди не подівся, хоча багато хто з них на тлі вторгнення, масових воєнних злочинів російських окупантів та нахабної брехні Кремля почали переглядати свої позиції.

Залишки "ватників" можна виявити з непрямих питань, на які вони відповідають без страху бути виявленими. Наприклад, запитати, яка ідентичність для них є першорядною?

Для порівняння, до відкритого вторгнення РФ близько 60% вважали себе передусім громадянами України. І якщо ви подивіться на колишні рейтинги явно проросійських політиків, то вони постійно впиралися саме в цю стелю.

Тепер ситуація, згідно з нашими опитуваннями, зовсім інша – 79,7% вважають себе саме громадянами України, а з пострадянським простором асоціюють себе лише 1,4% опитаних. Переважно йдеться про старих людей, які сумують за СРСР. Загалом змінюється і фокус сприйняття, коли дедалі менше людей вважають локальну (місто, село, район, область) ідентичність основною, а дедалі більше наголошують саме на загальнонаціональній ідентичності.

Змінилося ставлення українців до самої держави.

Опитування показують, що 63,8% позитивно оцінюють перспективи країни, 32,1% оцінюють нейтрально та лише 3,3% оцінюють негативно. Українська держава, попри багато проблем та вади, виявилася здатною дати відсіч агресору. Виріс зовнішньополітичний престиж. Західні партнери, які нам допомагають, не ставлять прямих умов. Навпаки, до нашої позиції дослухаються. Громадськість бачить, що на світовій арені Україна вперше в історії опинилася серед лідерів.

У дослідженні за грудень 2022 року було питання "Чи є в Україні лідери, яким можна довірити владу?" Позитивно на запитання відповіли 60,2% опитаних. "Ні" сказали лише 9,2%.

Для порівняння у 2021 році відповіді були практично діаметрально протилежними: "Так" сказали 25,7%, а "Ні" - 44,2%.

Українці, попри війну, економічні складності та "вічну" тему корупції, побачили, що серед нас є люди, яким можна довірити владу, і які у складний момент не злякаються і не здригнуться. Війна змінила українців і цей процес уже незворотний.

Наші інтереси: 

Спостерігаємо за змінами в суспільстві. Змінюємося і змінюємо державу.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Іван Андрійович.
5
Середнє: 5 (1 голос)

Топто правильний напрямок, це внутрішній геноцид, і зовнішня агресія. Вибух мізків.

Коментарі

Зображення користувача Іван Андрійович.
5
Середнє: 5 (1 голос)

Топто правильний напрямок, це внутрішній геноцид, і зовнішня агресія. Вибух мізків.

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Що Ви маєте на увазі?

Зображення користувача Іван Гайдамака.
0
Ще не підтримано

А що ж тут не ясного ? ...Прикриваючись війною , ZEлена влада активно займається саме геноцидом українців ... Приклади ? Їх повно ... Прикриваючись загальними фразами , типу про@пали ( пардоньте за мій хранцузький :)) , винищується цвіт нації , молоді , активні та енергійні українці ... Я все розумію , що треба захищати Батьківщину , і все таке ... Але ! ... Не дає спокою відчуття брехні , нещирості та фальші ... Виходить , друзям все , для всіх інших- закон ? ... Якщо я неправий , киньте в мене камінь ...

Історія має властивість повторюватись...