Слово «шлях» означає тверду, міцну, широку, пряму, утоптану дорогу, магістраль, гостинець. Зі словом «шлях» пов’язане слово «слід» – видимий прояв застосування сили, наприклад, слід від удару. Шлях – це результат діяльності багатьох людей, які залишили колективний слід.
Первинним є слово «сила» (сла, шла), яка залишає видимий «слід». На це вказує і слово «шляхта» – сильні люди, спроможні битися, звідси німецьке Schlacht – битва.
Відтак шляхетна людина – це сильна людина, яка знає свій шлях, йде широкою прямою траєкторією, а не заплутаними манівцями.
А що таке дорога? Це те, що веде «до рога», тобто до найближчого повороту. Цим м’яка, коротка, покручена і вузька дорога відрізняється від твердого, довгого, прямого і широкого шляху.
Слово «шлях» як траєкторія застосовується у значенні «життєвий шлях», «доля». Шлях людини визначається її життєвою метою. Яка мета, така й доля.
З поняттям «життєвий шлях» пов’язане слово «дгарма», яке означає цілісну сукупність законів і правил, що ведуть до мети. Дгарма стосується і окремої людини, і соціальної підсистеми (варни), і всього народу, і навіть всесвіту. Зокрема, є дгарма брахмана, дгарма кшатрія, дгарма господаря і дгарма шудри. У кожного вона своя, і що добре для одного, те погане для іншого.
Слово «дгарма» походить від «до гарма». «До» – це напрямок (так само, як і «до» «рога»). «Гарма» – це пом’якшене «арма» (подібно як армата – гармата) або «рама», що означає «поєднання божественного РА і матеріального МА). У контексті людини, Ра+ма – це боголюдина, хрестос, мамай, син Божий.
Тому слово «дгарма» означає «індивідуальний релігійний шлях», тобто власний шлях кожної людини до перетворення на боголюдину (ре-лига – відновлення зв’язку між божественним і людським).
Цікаво, що москальське слово «путь» пов’язане зі словом «путать», «плут», «плутать», «путы» (те, що обмежує свободу руху). Етимологічні словники виводять слово «путь» від важкого і небезпечного руху через брід або болото.
Правильне розуміння термінів є запорукою правильного розуміння життя.
Коментарі
Дякую Ігоре за статтю. Отже, абсолютно однакових правил для всіх нема. Все залежить від рівня розвитку людини, спільноти, простору.
Вірю в те, що розумію.
У всякого своя доля і свій шлях широкий. Той руйнує, той будує...(Шевченко).
Ця стаття це рух до першоджерел, бо тільки там можна знайти "В своїй хаті свою правду, і силу, і волю...."
Просто шлях, радше дорога, для того хто шукає, дуже вузенька і звивиста, часом поросла чагарником, і не кожний її знаходить.Дуже просто потрапити на манівці.
Друже Ігоре, бажаю доброго "компасу" і впевненої ходи!
З повагою
Г.Д.
Хай Буде!
Дуже подобаються такі розвідки, що розкривають сенс за допомогою розкриття солов!!!
Дякую, друже Ігоре! "Давай ще!" (10 галів ;) ).
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Написано: слово «дгарма» означає «індивідуальний релігійний шлях», тобто власний шлях кожної людини до перетворення на боголюдину. Отже ДГАРМА більше підходить для життєвого шляху ШЛЯХЕТНОЇ ЛЮДИНИ. І в той же час ДХАРМУ має і шудра, якому дуже далеко до стану Сина Божого. Чи нема тут протиріччя, пане Ігоре?
Шляхетною є та людина, яка йде своїм шляхом до релігійної мети - до перетворення на боголюдину в процесі палінгенезії-реінкарнації, крізь століття і тисячоліття.
Шудра, який іде шляхом релігії, є шляхетною людиною.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Просто шудра знаходиться лише на початку шляху. Але, первинно, кастовий устрій був гнучкішим. Тобто, людина могла впродовж життя переходити не лише до нижчої касти, але і до вищої. Отже, шудра міг стати, не помираючи, і вайшиєм.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Дякую, пане Ігоре, за роз"яснення.