Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 2
  • Переглядів: 2

Halloween чи Zaduszki – що відзначають поляки

Ще з дохристиянських часів на теренах Польщі вірили, що в цей день духи померлих приходять на «цей світ». Відповідно, існувала низка звичаїв під назвою dziady (джяди), тобто «діди». Вони передбачали спілкування з предками, частування їх та проведення релігійних обрядів на цвинтарях.

Зміст

У другому тисячолітті традиція поступово християнізувалася і наразі її майже повністю замінили zaduszki, але про них пізніше. Лиш де-не-де у Польщі та Білорусі у цей вечір люди все ще приносять їжу на могили родичів.

Про це у своїй статті на сайті Дипломат пише Павло Кобзар.

Він відзначає, що за змістом Діди майже повністю відповідають західному святу Геловін, котре прийшло до Польщі лише у 90-х роках минулого століття. Ситуація склалася майже така сама, як в Україні – цей день вважається не так святом, як приводом до різноманітних тематичних вечірок і веселощів у дусі американської масової культури.

Католицька церква у Польщі, очевидно, негативно ставиться до поширення комерціалізованої язичницької традиції. Натомість пропонується альтернатива – в цей вечір громади проводять Korowód Świętych (Хоровод святих) або Holy Wins (Святий перемагає). За формою це можуть бути вуличні процесії, костюмовані бали чи інші заходи, покликані пропагувати добро, життя і святість.

1 листопада – Dzień wszystkich świętych

День усіх святих є важливим релігійним святом і державним вихідним у Польщі.

У костелах вшановують пам’ять усіх святих (передусім мучеників) Католицької церкви. Після меси багато поляків їдуть на цвинтарі. Як і в інші польські державні свята, працюють тільки аптеки, заправки і кіоски з кебабами :) 

2 листопада – Zaduszki або Dzień wszystkich wiernych zmarłych

Цей день є відповідником старовинних Дідів та сучасного Геловіну, а також українських Проводів або Гробків. Польські католики моляться тоді за своїх померлих родичів, які можуть перебувати у чистилищі. Тоді ж поляки відвідують цвинтарі і залишають лампадки та квіти на могилах рідних.

Крім того, у сучасній Польщі в цей день організовують різні концерти, виставки та спектаклі, присвячені пам’яті померлих митців, видаються журнали і книжки з цієї нагоди. У різних містах проводять музичні заходи під назвою Zaduszki Jazzowe, Zaduszki Bluesowe і тому подібні.

 

Наші інтереси: 

Українці мають свій відповідник - Дмитрову суботу (припадає на суботу напередодні Дмитра – цього року 5 листопада). Дмитрову суботу ще називають Батьківським днем.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Теги: 
Польща
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Грета Ото, або скляний метелик

Євангеліє про перехід до надлюдини: основи метаморфозу та палінгенезії – Добре Знання (+аудіо)

Це концентрований виклад і озвучення статті про принцип чотирьох стадій розвитку живих істот. З погляду Євангелія, звичайна людина не є вершиною людської еволюції. Це лише підготовчий етап переходу...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Так само в українців є зворожини, або дідів день. Відмічають останньої суботи жовтня. Поминають духів, котрі відійшли до Сварога.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Коментарі

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Так само в українців є зворожини, або дідів день. Відмічають останньої суботи жовтня. Поминають духів, котрі відійшли до Сварога.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача Василь Глод.
0
Ще не підтримано

1 листопада у нас, на Західній Україні, всі ідуть на цвинтарі і запалюють свічки на могилах померлих родичів. Ця традиція пішла від поляків. Українська церква не приймає в цьому ніякої участі. Але це явище носить масовий характер.

Радіймо!

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Ця традиція пішла від язичників.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)