Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 1

До проблеми етнопсихології росіян, або Все починається з народної мудрості

Категорія:

Спецтема:

Російська історія, етнографія, фольклористика вкупі з дослідженнями археології, антропології й генетики – це ядерна бомба, на якій сидять сотні штучно сплетених російських народів.

Дослідник росіян Василь Лаптійчук, який ще у 2014 році визначив, що за сучасними етичними критеріями вони в якомусь сенсі не є людьми, а у 2015 році писав, що війна з Росією має тільки військове рішення, написав на своїй сторінці у Фейсбук цікавий допис про те, як ця війна і неготовність до неї є частково наслідком нашого незнання ворога і толерування нами його державності.

"Колись у стінах КДУ студент відділення «російська мова і література» філологічного ф-ту Сашко Логвиненко спантеличено розповів про перлини російського фольклору й етнографії, про які довідався в ході студій, – пише Василь Лаптійчук. – Про фольклор пам’ятаю лише враження (не для слабонервних), а про лексику текстів згадувати не буду, бо ФБ забанить на місяць. Добре пам’ятаю приголомшений вираз обличчя Сашка, котрий, розповідаючи про звичаї російського народу, навіть трохи нахилився (він був високого зросту) й притишив голос.

Він розповів про звичай, коли десь у середній Росії дівчину, що, на думку батьків, досягала статевозрілого віку, садили на підводу й починали возити селом, вигукуючи «Созрела!.. Созрела!..». Перший чоловік, який хотів, забирав її собі додому в якості дружини. Проте молода йшла в дім іншої родини не лише як дружина, а і як сноха, що означало не лише можливість, а й закономірність, статевих зносин з нею батька жениха та його братів. Здавалося, що Сашко десь у бібліотеках накопав ще багато «такого», але тоді тією гидотою не хотілося перейматися, і ми попростували далі в якихось студентських справах.   

Пам’ятаю російські народні казки, які росіяни в 70-х ще не боялися публікувати. Мабуть, далися взнаки репресії проти науковців і науки в цілому у попередні десятиліття – не було навіть кому підказати, що з тими казками (фольклором, етнографією…) слід було щось робити. Кинулися пізніше. Сюжети українських героїчних казок почали «переповзати» в російський епос. Українські прототипи картини Віктора Васнецова «Три богатирі» Ілля Муромець (Ілько Муровець з Чернігівщини), Добриня (історичний прототип дядька Володимира Великого, рідний брат Малуші – Володимирової мами), Олексій (Олешко) Попович (теж історичний персонаж родом з Пирятина Полтавської області, вірогідно, загинув на річці Калка в 1223 році у битві з Ордою) теж стали «російськими».

Спершу підлеглі народи Золотої орди назвали себе росіянами, потім уже й стали називати себе «русскімі», що, за задумом, мало б означати, що саме вони й жили в Київській Русі, а українців хтось вигадав і завіз сюди. Тому й забороняли антропологію й генетику і жорстко контролювали історію й археологію. Власне, тому й війна з українцями не на життя, а на смерть.   

Пам’ятаю, головний меседж російських народних казок полягав у двох тезах: як когось обдурити (аби чимось заволодіти) і як щось отримати, нічого не роблячи (за героя казки мав усе робити хтось інший). В ідеалі – ще й комусь зробити боляче. Як зараз пам’ятаю казку «Каша из топора». Це, взагалі, шедевр, що розкриває суть традиційних відносин у російському суспільстві. Там баба намагається обдурити солдата, потім солдат обдурює бабу й забирає в неї з дому не лише кашу, але й сокиру. Це подається російським дітям молодшого шкільного віку як «удаль бравого солдата». Хто дивується поведінці російських солдатів в Україні, той нічого не знає про російський фольклор і етнографію. Власне, про етнопсихологію росіян.

«Сказка о попе и работнике его Балде» (Пушкін переповів народний сюжет), «По щучьему велению», «Два молодца из ларца» – це лише крихта від того масиву «народної мудрості», яка віками формувалася й переходила від покоління до покоління теперішніх росіян, формуючи їхню етнічну психологію. Обдурити й змусити когось працювати замість себе.

Про жорстокість можна було б писати окремо. З масиву тієї їхньої мудрості українці знають переважно одне прислів’я, та й те лише наполовину: «Москва слезам не верит…», хоча повна версія звучить так: «Москва слезам не верит – кровушки просит». Прислів’я виникнуло в часи Московського князівства, коли Москва обклала даниною інші підвладні міста. Незадоволені непосильним тягарем, ті відправляли в Москву прохачів зменшити данину. Як правило, цар наказував жорстоко страчувати послів, аби відбити й в інших бажання скаржитись.

Російська історія, етнографія, фольклористика вкупі з дослідженнями археології, антропології й генетики – це ядерна бомба, на якій сидять сотні штучно сплетених російських народів. Можливі в майбутньому дослідження, висновки й публікації українських дослідників можуть не лише змінити ставлення до РФ, але й, у цілому, вплинути на міжнародні відносини за участі Москви. Щонайменше, вони мали б епохальне значення для забезпечення національної безпеки України – що в області зовнішньої політики, що в області внутрішньої політики.

Якщо обмежитися сьогодні лише знищенням російської армії, то, стовідсотково, ця армія приходитиме сюди ще багато-багато разів. Якщо вже сьогодні десь на базі АН України, апарату РНБО, у Службі зовнішньої розвідки тощо не створювати центри з вивчення моделі вразливості Росії (і не лише в області історії й етнографії, а й в області міжнародних відносин, економіки, внутрішньої політики та ін.), то ця війна знову триватиме «вічно».

Але й наукові осередки можна було б створити лише за умови наявності гарно підготовлених випускників кращих національних університетів. Тобто, якщо уже зараз не створити відповідних освітніх напрямів (спеціальностей), то через 5-6 років не вдасться й створити якісних центрів вивчення Росії.

Ця війна, наша неготовність до неї та, можливо, майбутні війни з росіянами є і, можливо, будуть наслідком нашого незнання про ворога і толерування нами його державності. А все починається з народної мудрості".

Василь Лаптійчук добре розумів, що Росією керує бажання ліквідувати Україну, поки ми замирювалися з ворогом.

Наші інтереси: 

Перемогою у цій війні з Росією для України може бути повна ліквідація цієї держави як такої.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи