Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 29
  • Переглядів: 32

Чому Альгер Хісс (Alger Hiss) став радянським агентом. Розслідування через півстоліття

На книжковому ринку з'явилося дослідження Крістіни Шелтон, яка пропрацювала багато років аналітиком в органах розвідки. Вона повертає нас до подій більш ніж півстолітньої давності - до "справи Альгера Хісса". 

Альгера Хісса (Alger Hiss) засудили в 1950 році, і з тих пір про нього і про радянське шпигунство в Америці в першій половині 20-го століття написані десятки книг. Чи потрібна ще одна? 

Книга "Альгер Хісс: чому він обрав зраду" змушує відповісти на це питання ствердно. Причин кілька. Одна з них очевидна: переважна більшість американців поняття не мають про засилля радянських агентів у урядових установах США в 30-ті - 40-ті роки. Якщо ж щось і чули про це, то, як правило, пов'язують з "маккартизмом": мовляв, це було полювання на відьом - звинувачували невинних.

Друга причина: вихваляння путінським режимом діянь радянських розвідників в роки "холодної війни" і триваюче шпигунство Росії в Сполучених Штатах. Чи треба нагадувати, з якими почестями були зустрінуті в Москві вислані з Америки російські шпигуни ?! Одна з них, Анна Чапман, стала героїнею Росії ... І це не дивлячись на оголошене адміністрацією Обами "перезавантаження" в американо-російських відносинах.

Причина третя: Шелтон - перша, мабуть, авторка, що зробила спробу відповісти на питання, чому став зрадником американський громадянин, який народився в благополучній родині, який здобув освіту в Університеті Джонса Хопкінса і в юридичній школі Гарвардського університету і працював вже в молоді роки в федеральному уряді.

Історія викриття Хісса досить цікава. 3 серпня 1948 року в комісії з антиамериканської діяльності Палати представників давав під присягою свідчення колишній комуніст-підпільник Уїттекер Чамберс, що порвав в кінці 30-х років з комуністичним підпіллям. Він назвав Хісса в числі комуністів, які були радянськими агентами. 

Хісс відкинув звинувачення ... Більшість членів комисії були готові погодитися з Хіссом, але Річард Ніксон, наймолодший по депутатському стажу член комісії, вирішив продовжити розслідування, і Хісс врешті-решт опинився в тюрмі. Правда, він був засуджений не за шпигунство, а за неправдиві свідчення під присягою. 

На час останнього контакту між Чамберсом і Хіссом пройшло більше десяти років. Термін давності для звинувачення в шпигунстві закінчився. 25 січня 1950 року Хісса засудили до п'ятирічного ув'язнення за лжесвідчення.

"Справа Хісса" прославила Ніксона на всю країну, але також назавжди зробила Ніксона ворогом ліберального істеблішменту. Його президентство відзначене нескінченним числом соціальних реформ, і він повинен був би стати героєм лібералів. Але вони ніколи не пробачили йому "справи Хісса".

І якщо вже ми заглянули в історію, то необхідно сказати і кілька слів про "маккартизм". Джозеф Маккарті не мав абсолютно ніякого відношення не тільки до "справи Хісса", але і до роботи комісії з антиамериканської діяльності Палати представників, в тому числі і до допитів голлівудських комуністів. Маккарті був сенатором, а не конгресменом ... Зі своїм першим публічним виступом про засилля комуністів в федеральному уряді Маккарті виступив після того, як Хіссу було винесено обвинувальний вирок ... Сенатський комітет з розслідування Маккарті очолив в січні 1953 року, коли Хісс вже був достроково звільнений.

Хісс завжди стверджував, що невинний. І були люди - і такі є досі, - які вірять йому. І це незважаючи на те, що в 1995 році були розсекречені матеріали операції "Венона" - робота американських дешифрувальників. 

Шифровка, відправлена ​​з Вашингтона в Москву 30 березня 1945 року, викриває Хісса. У ній повідомляється, що агент на ім'я Алес брав участь з 4 по 11 лютого 1945 року в Ялтинській конференції, а потім поїхав до Москви. Цим агентом не міг бути ніхто, крім Хісса, який супроводжував президента Рузвельта в Ялту, після чого відправився в радянську столицю ...

Хісс був агентом не КГБ, а ГРУ - військової розвідки. Її архіви досі за сімома печатками. Це - козир для тих, хто захищає Хісса. Ідеологія для цих людей важливіше фактів.

Хісс підтримав "новий курс" Рузвельта, як тільки ФБР оголосило про нього, і коли у Хісса почалися неприємності у зв'язку з показаннями Чемберса, він оголосив, що це підступи ворогів "нового курсу". І у всіх, хто не вірив - і не вірить, - що Хісс був радянським шпигуном, той же аргумент: йому мстять противники рузвельтівської політики.

Так, Хісс був рузвельтівцем, але чому він став радянським шпигуном? Шелтон пропонує в своїй книзі відповіді на це питання.

Одна відповідь: вплив дружини. У 1929 році Хісс закінчив юридичну школу Гарварда і одружився, і його обраниця була лівою соціалісткою.

Незабаром - і це друга відповідь - Хісс став працювати в Міжнародній асоціації юристів, головні позиції в якій займали комуністи. 

Відповідь третя: товариші по навчанню Хісса в аспірантурі Лі Прессман і Натан Вітт були переконаними комуністами, і вони втягнули Хісса в організацію комуністів-державних службовців.

Цю групу створив Гарольд Уор, прихильник Радянського Союзу, що жив в СРСР в 20-і роки і створив там зразковий колгосп. Хісс і інші члени групи розглядали "новий курс" як половинчату міру на шляху до соціалізму. Вони підтримували радянську модель соціалізму. 

Будучи агентом радянської військової розвідки, Хісс піднімався по службових сходах в Сполучених Штатах. Він став одним з довірених осіб Рузвельта і увійшов до складу делегації США на Ялтинській конференції. У 1945 році Хісс був генеральним секретарем конференції ООН, що відбулася в Сан-Франциско. У 1946 році він зайняв пост президента престижного Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Якби в розпорядженні звинувачення на процесі Хісса була розшифровка телеграми, відправленої радянською агентурою з Вашингтона в Москву 30 березня 1945 року, його засудили б до тюремного ув'язнення на тривалий термін і не звільнили б через два роки з невеликим. Але роботи операції "Венона" зберігалися в секреті. І ще в якому! Про цю операцію не знав навіть президент Трумен.

Можна тільки гадати, якої шкоди завдав своїй країні Альгер Хісс. Залишається чекати, коли будуть розсекречені архіви ГРУ. Цього не станеться, звичайно, в роки путінського режиму. 

Ну, а як поведуться люди, які захищають Хісса, коли стануть відомі факти, що однозначно свідчать - без жодних "якщо" і "але" - про його шпигунську діяльність? 

Харві Клер, професор політології та історії Університету Еморі і співавтор книги про "Венону", впевнений, що і в цьому випадку американські ліваки будуть виправдовувати Хісса.

У рецензії на книгу Шелтон в газеті The Wall Street Journal професор Клер нагадує про Мортона Собелла, який був в числі обвинувачених у "справі Розенберга". Його засудили до 30-річного тюремного ув'язнення, але звільнили через 17 років. 

Протягом 55 років Собелл стверджував, що не мав ніякого відношення до передачі Радянському Союзу атомних секретів. Але ось 11 вересня 2008 року в інтерв'ю газеті The New York Times 91-річний Собелл визнав: був гріх, шпигував. І в цьому ж інтерв'ю він сказав, що і Джуліус Розенберг був шпигуном. 

Як реагували на це все ті, хто стверджував, що ні Розенберг, ні Собелл шпигунами не були? Вони тут же знайшли їм виправдання. Мовляв, Радянський Союз був союзником Америки у війні з нацистською Німеччиною, і не було нічого поганого в тому, що Розенберг і Собелл надавали допомогу союзнику. Точно так,  вважає професор Клер, ці люди виправдають і шпигунську діяльність Хісса.

Докладніше: Московська агентура в США, або Хто спонукав Франкліна Рузвельта до війни проти Японії і Третього Райху

Наші інтереси: 

Знати минуле, орієнтуватися в теперішньому, бачити майбутнє. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Якщо хочеш щось зрозуміти - поглянь, з чого воно почалося.

Першим генеральним секретарем ООН був сталінський агент Алджер (Альгер, Елджер) Хісс (Гісс). Під час установчої конференції ООН, яка проходила у Сан-Франциско з 25 квітня до 26 червня 1945 року, Альгер Хісс був на ній Генеральним секретарем, тобто головою.

Його викриття як сталінського шпигуна здійснив Уіттекер Чемберс (англ. Whittaker Chambers) 3 серпня 1948 року.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Якщо хочеш щось зрозуміти - поглянь, з чого воно почалося.

Першим генеральним секретарем ООН був сталінський агент Алджер (Альгер, Елджер) Хісс (Гісс). Під час установчої конференції ООН, яка проходила у Сан-Франциско з 25 квітня до 26 червня 1945 року, Альгер Хісс був на ній Генеральним секретарем, тобто головою.

Його викриття як сталінського шпигуна здійснив Уіттекер Чемберс (англ. Whittaker Chambers) 3 серпня 1948 року.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Чому Елджер Гісс так і не визнав свою вину?

У 1948 році радянських агентів у Англії інструктували зізнаватися в тому, що вони були шпигунами і зізнаватися в тих діях, в яких їх конкретно звинувачують. А більше - ні в чому.

Таких же агентів в США інструктували вести себе зовсім по-іншому і ні в чому не зізнаватися. Тому що в Америці процедура судових процесів така довга і заплутана, що правда майже ніколи не випливає назовні, так що від агентів вимагали, щоб вони наполягали на своїй невинності, як би безглуздо це не виглядало в світлі відомих фактів.

Радіо Свобода

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Комуністична ідеологія неминуче штовхала людей в обійми радянської розвідки.

Потенційно комуніст повинен був працювати на радянську розвідку, хіба що він виступав як офіційний член партії і таким чином звільнявся від необхідності таємного співробітництва.

Олег Калугін

Все, що робиться з власної волі, – добро!