Придуманий Толкієном вираз «пітьма зі Сходу» став крилатим не дуже давно. Створений Пітером Джексоном голлівудський блокбастер популяризував і саму книгу, і закладені в ній геополітичні ідеї. Треба визнати, що класичні - досить лиховісні - ознаки протистояння Добра, що уособлюється Північно-Заходом, і Зла, що уособлюється Південно-Сходом, у романі/фільмі «Володар кілець» з кожним роком стають усе актуальнішими.
Ще недавно західно-східне підґрунтя «Володаря» здавалося прихованим, другоплановим і майже цілком розчинялося в накопиченні сюжетних ліній, людей, коней, гобітів, гномів і ельфів. І раптом проступило настільки недвозначно, наскільки це взагалі можливо в напівдитячій (нехай і суперкрупнобюджетній) казці-фентезі. Причому якщо в перших двох частинах картини переміщення героїв по горах і долам Середземья в напрямку країни зла Мордор були чисто географічними і не мали виразного ідейно-політичного змісту, то в третій частині він проступив з такою визначеністю, що кіноакадеміки, що висунули фільм на 11 «Оскарів», просто не могли цього не помітити — повідомляє http://www.izvestia.ru/.
«Дамо гідну відсіч ворогу, люди Заходу!» - патетично викликує гарцюючий на коні Арагорн, кидаючи війська людей (білявих светлошкірих воїнів, що найбільше асоціюються у свідомості глядачів з вікінгами - не говоримо вже «арійцями») на орди різношерстої погані. Потрібно помітити, проти відважних вершників виступають не тільки орки (яких давно трактували як «нецивілізовану, третьокраїнну нелюдь»), тролі і гобліни. В армію могутнього злого володаря Саурона затесалися і люди (у книзі вони називалися «люті жителі півдня»), що виглядають дуже красномовно: вони одягнені в чорний одяг цілком пізнаваного покрою, смагляві, чорноокі; їхні голови прикрашають тюрбани, а нижні половини облич закриті - це класичні мусульманські екстремісти.
З півдня ж «до наших» підбираються по воді кораблі супротивника. У променях заходу вони виглядають неймовірно мальовничо: точнісінько китайські джонки. Тих, хто пливе на джонках, нам не показують, але в бій з цими ворогами вступає союзницьке “військо мертвих”: хоч вони зелені, прозорі, а замість облич у них черепа, але вони теж колись були білявими і тонконосими - і в голову не приходить у цьому засумніватися.
Питання в іншому: що розуміли автори фільму під “Північним Заходом”? Звісно, що не нинішні расово змішані США чи навіть Західну Європу, в якій вже через покоління домінуватимуть неєвропейці. Насправді ж “Північний Захід” — це символічна країна європейської ідентичності, це мета, яку ще треба досягнути. Категорії “Північний Захід” — “Південний Схід” тут є занадто метафоричними і обмеженими. Якщо ж мислити глобально-цивілізаційно, то можна говорити лише про Центр і периферію, Тезу і антитезу.
--------------------------------------
У тему:
Джон Ріс-Девіс: Розділення людей за расовою ознакою — наше культурне завдання
"“Північний Захід” — це символічна країна європейської ідентичності, це мета, яку ще треба досягнути. Категорії “Північний Захід” — “Південний Схід” тут є занадто метафоричними і обмеженими. Якщо ж мислити глобально-цивілізаційно, то можна говорити лише про Центр і периферію, Тезу і антитезу." - записав в улюблені фрази :)
Миролюбність і озброєність!
Коментарі
"“Північний Захід” — це символічна країна європейської ідентичності, це мета, яку ще треба досягнути. Категорії “Північний Захід” — “Південний Схід” тут є занадто метафоричними і обмеженими. Якщо ж мислити глобально-цивілізаційно, то можна говорити лише про Центр і периферію, Тезу і антитезу." - записав в улюблені фрази :)
Миролюбність і озброєність!
Мені, до холери, хтось пояснить, чим володів „Володар кілець“ і що то за кільця? Може, то були перстені?