Голод виник в результаті цілеспрямованих дій вищого керівництва Радянського Союзу та Української РСР. Він був штучно створеним і розрахований на те, що це придушить український національно-визвольний рух. Крім того, однією із задач було фізичне знищення частини українських селян.
Спланована конфіскація урожаю зернових і всіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади впродовж 1932-33 років призвела до того, що мільйони українських селян померли від голоду. А в цей час частина зернових запасів лежала в сховищах, а інша – йшла на експорт за кордон.
При цьому радянська влада контролювала, щоб селяни не отримували доступу до їжі та не бігли за межі республіки. Також влада відмовлялася приймати допомогу, що надсилалася голодуючим з-за кордону.
Протягом десятиліть масове винищення українців штучним голодом замовчувалося радянською владою, заборонялися будь-які способи говорити про це. Водночас голод на Поволжі 1921-1922 років та голод під час блокади Ленінграда під час Другої світової війни активно висвітлювалися в радянських ЗМІ та історичній літературі.
День Пам'яті жертв голодоморів був введений в Україні у 1998 році. Однак у 2000 році його перейменували на День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій.
У 2007 році за президента Ющенка його знову стали називати Днем пам'яті жертв голодоморів.
В Україні до 2008 року церемонія вшанування пам'яті проходила біля пам'ятного знака на Михайлівській площі, але після відкриття Національного меморіалу пам'яті жертв голодоморів в Україні вона була перенесена туди (вул. Лаврська, 3).
Голодомору 1932-33 років передували 5 тисяч селянських повстань
В тему:
ВОНИ ОРГАНІЗУВАЛИ ГЕНОЦИД УКРАЇНЦІВ: Керівний склад НКВС УСРР середини 1930-их років
Василь Марочко: Голодомор треба визнати геноцидом
У Росії донині бояться говорити про голодомор 30-их років
Історикам Росії роздали "темник" для замовчування Голодомору
Голодомор: спроба вбивства України
Окупанти не визнають Голодомор геноцидом української нації
Про Голодомор та історичну пам`ять
Чому РФ лякається правди про Голодомор?
Героїчну складову нашої історії вороги у нас просто вкрали
Наслідки геноциду поширюються на чотири покоління
Про Голодомор. Спогади очевидиці
Голодомор дає Україні карт-бланш
Першою державою, що визнала Голодомор, стала гітлерівська Німеччина
Знати, ЩО робили з українським народом. Пам'ятати ворогів українського народу. Поширювати інформацію про геноцид українців серед інших народів.
Коментарі
"Нашому поколінню випав шанс розбити ворога, який 90 років тому заморив голодом мільйони українців. Ворога, який за кілька колосків розстрілював та відправляв в концтабори навіть дітей. Ворога, який століттями поневолював наш народ, і який сьогодні вкотре намагається знищити українську націю. І ми цей шанс не змарнуємо. За глум — не сльози, тільки кров", – написав сьогодні, 26 листопада 2022 року, на двісті сімдесят шосту добу широкомасштабної війни Росії в Україні Андрій Білецький, лідер Азовського Руху, засновник полку Азов.