Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Між Китаєм і США почалася холодна війна. Чим це загрожує світу

Між США і Китаєм почалася холодна війна, з якої Вашингтон вийде переможцем, якщо консолідує союзників. У понеділок державний секретар Майк Помпео назвав територіальні претензії Китаю в Південно-Китайському морі «абсолютно незаконними» і заявив про підтримку США тих країн, які мають намір їх оскаржити.

trampsi.jpg

Президент США Дональд Трамп і голова КНР Сі Цзіньпін
Президент США Дональд Трамп і голова КНР Сі Цзіньпін

Китай, у свою чергу, ввів санкції стосовно сенаторів Теда Круза і Марко Рубіо, зокрема, у відповідь на їхні законодавчі дії проти китайських чиновників, причетних до затримань і репресіями проти етнічних меншин в Сіньцзяні, йдеться у статті "Ділової столиці".

У вівторок президент Трамп підписав законопроєкт про введення нових санкцій відносно китайських громадян, банків та підприємств, які допомагають Пекіну придушити протести в Гонконзі. У той же день Великобританія з подачі прем'єр-міністра Бориса Джонсона стала першою європейською країною, що заборонила використання обладнання Huawei для 5G.

Китай же пригрозив санкціями Lockheed за продаж зброї Тайваню, що вже є сигналом для оборонних компаній по всьому світу. Пекінські військові і політичні чиновники все частіше говорять закордонним колегам про свої плани виправити ситуацію з незалежним Тайванем до 100-річчя Комуністичної партії Китаю, яке буде відзначатися в липні наступного року.

У четвер генеральний прокурор США Вільям Бар заявив, що деякі американські технологічні компанії і компанії, що працюють у сфері розваг, включаючи Disney, Google, Microsoft, Yahoo і Apple, уже «надто охоче співпрацюють» з Комуністичною партією Китаю. Ця заява прозвучала після того, як минулого тижня директор ФБР Кріс Рей сказав, що Пекін досягає своїх цілей за допомогою промислового шпигунства, крадіжки, вимагання, кібератак і згубного впливу.

Усе це відбувається на тлі безпрецедентної китайської пропаганди, поширюваної по всьому світу; економічних та розвідувальних дій, спрямованих на те, щоб скористатися величезними можливостями, які відкрилися перед Китаєм як першої великої економіки, оговтавшись від пандемії, яка з нього ж і почалася. Китай цього тижня оголосив про зростання ВВП на 3,2% у другому кварталі після зниження на 6,8% у першому кварталі, у той час як у США і Європі поки зберігається спад економіки.

Прикриваючись коронавірусом, Китай посилив репресії проти етнічних мусульманських меншин, а також контроль над Гонконгом, тиск на Тайвань, напруженість у Південно-Китайському морі; інтенсифікував випади проти Австралії, з'ясовує причини поширення коронавірусу; посилив тиск на Канаду у зв'язку із затриманням голови Huawei; розв'язав конфлікт на кордоні з Індією і збільшив потік пропаганди проти Сполучених Штатів.

«Можливо, Китай просто користується хаосом, що виник із-за пандемії, а також глобальним вакуумом влади, що утворився через самоусунення адміністрації США, — пишуть Курт Кемпбелл і Світу Рапп-Хупер у статті журналу Foreign Affairs, опублікованій на цьому тижні. — Але є підстави вважати, що відбувається більш глибоке і більш тривале зрушення. Світ незабаром може отримати перше уявлення про те, як виглядає дійсно агресивна зовнішня політика Китаю».

Деякі стверджують, що все сильніше і загроза початку війни між США і Китаєм. Як сказав мені напередодні один з найбільших в Азії бізнесменів, з уваги упущений сам факт того, що, на думку Китаю, війна вже почалася.

Як і під час холодної війни, результат цієї війни навряд чи буде вирішений військовими інструментами. Також, як і в попередньому змаганні, війна буде вестися не кілька днів, а десятиліття.

І прийнято вважати, що Китай є набагато більш грізним конкурентом, ніж коли-небудь був Радянський Союз, враховуючи його розміри, економічну міць і технологічний прогрес. Економіка Китаю, на яку в 1980 р. припадало менше 2% світового ВВП, в даний час складає близько 20% світового ВВП.

Є загальноприйнята думка, яка полягає в тому, що Сполучені Штати набагато менш підготовлені до Другої холодної війни, а також до того, щоб взяти верх над цим конкурентом, ніж були підготовлені під час Першої холодної війни, оскільки їх спілки слабкі, їх внутрішня політика поляризована, національний борг зростає, а проблеми в охороні здоров'я та економіці через Covid-19 ростуть.

І в той же час винесені з попередньої холодної війни уроки застосовні і до цієї. Завдяки військовому стримуванню, стратегії вичікування і активізації відносин з азіатськими і європейськими союзниками основоположними, як і раніше, будуть фундаментальні сильні сторони демократії і слабкі сторони автократії.

Колишній прем'єр-міністр Австралії Кевін Радд, один з провідних світових експертів з Китаю, закликав вдатися до «контрольованої стратегічної конкуренції». Кожна сторона буде розуміти і приймати червоні лінії і ключові інтереси іншої сторони, також можуть бути визначені проблемні сфери співробітництва (наприклад, торгівля), і може розвиватися співпраця у прийнятних сферах (наприклад, щодо пандемій і зміни клімату).

І хоча може здатися, що Китай домінує, його система стала більш вразливою, оскільки при президентові Сі він став більш авторитарним.

Китайсько-американський політолог Минсин Пий зазначає, що за 50 років холодної війни «жорсткість радянського режиму і його лідерів виявилася найціннішим активом Сполучених Штатів».

Він стверджує, що авторитарність Китаю посилилася після прийнятого в 2018 р. Сі рішення про скасування обмежень кількості президентських термінів, організованих ним чисток серед визначних партійних чиновників, наступу на автономію Гонконгу, повсюдної цензури в ЗМІ, нагадала часи Мао; ув'язнення у в'язниці понад 1 млн представників мусульманських меншин і надмірної централізації прийняття економічних і політичних рішень.

«Централізація влади при Сі створила нові уразливості і піддала партію ще більшим ризикам, — пише Пий. – Якщо перевагою в правлінні стронгмена є здатність швидко приймати складні рішення, то недоліком є те, що значно зростає ризик зробити помилки, які будуть дорого йому коштувати».

Представники адміністрації Трампа вважають, що їх зусилля щодо протидії все більш агресивного Китаю можуть стати їх найголовнішою спадщиною у зовнішній політиці. Але це вірно тільки в тому випадку, якщо вони зможуть поєднувати їх з чіткою стратегією взаємодії з союзниками і при будь-якій адміністрації США.

Наші інтереси: 

Розуміти суть протистояння. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи