Як легко і швидко розвинути в дитини хороші манери? У цій статті ви отримаєте спосіб, який допомагає розвинути все найкраще: повага, ввічливість, уважність до інших, любов до збирання і уроків.
Тут я починаю наповнювати розділ душезнавства інформації частково перевіреної власним досвідом. Почну з праць майнд-хакера і душезнавця Івана Пирога. Отже, Рухаємось!
Як легко і швидко розвинути в дитини хороші манери? У цій статті ви отримаєте спосіб, який допомагає розвинути все найкраще: повага, ввічливість, уважність до інших, любов до збирання і уроків. Нова поведінка швидко увійде в звичку і стане для малюка абсолютно природною.
Одні батьки будуть милуватися, яка хороша дитина вам дісталася. Інші будуть дивуватися: як вам вдалося досягти таких результатів? У будь-якому випадку, ви зможете пишатися собою і плодами свого виховання!
Дзеркало, яке повторює, але по-своєму
Діти ростуть і спостерігають за поведінкою батьків, навчаються і відтворюють її. Цей процес відбувається несвідомо і повністю автоматично. Його не можна відключити, він природний, як серцебиття.
Коли діти виростають, то несподівано для себе виявляють, що багато в чому чинять так, як їх батьки. У дитинстві вони клялися собі, що ніколи не будуть так робити, але це відбувається поза їхньою волею.
Хочете того чи ні, наш мозок з перших же днів спостерігає за батьківськими емоціями, мімікою, інтонаціями, словами і діями. Як батьки приймають рішення? Як вони поводяться в тій чи іншій ситуації? Все це записується на "відео" і зберігається в підсвідомості.
Протистояти цьому процесу неможливо. Він закладений в наших несвідомих механізмах і безпосередньо пов'язаний з роботою дзеркальних нейронів. Ця тема докладно розбиралася в статті "Слухняна дитина: місія здійсненна". Ви можете повернутися до неї, якщо знадобиться. А зараз рухаємося далі ...
П'ятнадцятирічний бумеранг
Нерідко батьків обурює поведінка підлітка. Звідки взялося це хамство і грубість? Звідки взялися звинувачення на адресу батьків? Чому дитина намагається робити все на зло? Джерело цієї поведінки - спостереження і копіювання вчинків мами і тата.
Підлітковий період бумерангом повертає все, що батьки заклали власним прикладом: грубість, хамство, неповага та егоїзм. Або навпаки: ввічливість, повагу й уважність до інших.
На словах батьки вимагають поваги, але чому реально вчать своїм прикладом? Якщо вони кричали на дитину, то навчили кричати. Якщо били, то навчили битися. Якщо обзивали, то навчили грубіянити.
Коли підліток кричить на батьків, то робить це їх тоном, їх жестами, їх інтонаціями або дуже схожими. Коли робить "на зло", то в його вчинок дзеркалом відбивається батьківську байдужість до його дитячих бажань.
Якщо грубіянить, то це плоди реплік: "не твого розуму справа", "йди гуляй", "ти ще шмаркач" і т.п. Хто-небудь вважає, що ці фрази не є хамством на адресу дитини?
Що посієш те й пожнеш. Цього ще нікому не вдалося уникнути ...
Можна заборонити дитині звертатися з дорослими так, як вони чинять з ним. Але, оскільки інших прикладів вони не демонструють, то дитина буде змушена керуватися тими, що є.
Тільки якщо є добрий приклад - є хороший результат
Уявіть, що зараз ми на яхті. Море, сонце, свобода ...
Раптово я прошу вас обтягнути клівер за передню шкаторину, утримуючи при цьому рей в горизонтальному положенні. Якщо ви не знайомі з будовою вітрила, то моє прохання буде для вас лише безглуздим набором слів.
Ви розгублено перепитаєте мене: "Що ти щойно сказав?". Я повторюю своє прохання максимально ясно і чітко, але тими ж словами. Вам стало зрозуміліше? Звичайно, ні. Я повторюю ще раз. Ефекту немає. Потім я несподівано перетворююся на психа, починаю кричати і наполегливо вимагаю від вас зробити це негайно!
Дурна ситуація. Зате добре ілюструє стан дитини, коли від нього вимагається якась "повага", що не викликає в голові ні асоціацій, ні образів. Звідки дитина знає, що таке повага, якщо батьки не показали на особистому прикладі?
Учитель танців може нескінченно описувати рух словами. Але якщо він повільно покаже його, ви отримаєте набагато більше розуміння. Тому, можна вимагати повагу, лише якщо ви самі проявляєте її до своєї дитини.
Гарні результати можуть бути тільки за хорошого прикладу! Все просто, як двері.
Історія про дівчинку Вероніку
В однієї моєї доброї подруги є дочка Вероніка. Чудова і світла дитина. Коли Вероніці було 3 роки, мама намагалася навчити її говорити "спасибі", якщо добрі люди пригощали чимось смачним.
Результат був такий собі ... Кожен раз доводилося нагадувати про хороші манери. Без підказки вона рідко згадувала, що треба дякувати. І тоді мені прийшла в голову ідея!
Я вирішив провести експеримент: коли Вероніка давала мені в руки якийсь предмет, я посміхався і з вдячністю говорив їй "спасибі". Мама теж приєдналася до експерименту, моментально вловивши його суть.
Результат не змусив себе довго чекати!
Всього за 2-3 дні Вероніка освоїла нову поведінку і звикла до нього настільки, що нагадування про хороші манери стали просто не потрібні! Всього кілька днів ми закріплювали звичку дякувати, демонструючи це на особистому прикладі, а результати залишилися і донині, через 9 років ...
Нова поведінка легко і швидко проникла в підсвідомість дитини і закріпилося там абсолютно природним чином: через копіювання поведінки, через наслідування. Шляхом, яким несвідомо вчаться всі діти у своїх батьків.
Програмуємо повагу: швидко, надійно, назавжди!
Яким чином? Перший крок вже очевидний: поважайте малюка. Спілкуйтеся на рівних,прислухайтеся до думок і бажань. Слухайте, а не робіть вигляд, що слухаєте,тільки тоді дитина слухатиме і вас.
Утримайтеся від грубості. Практикуйте повну відмова від образ і звинувачень. Наповніть ваш простір спілкування позитивними словами компліментами, взаємоповагою.
Ми вважаємо дітей дурними, яких треба вчити. Почніть з себе: відучіть себе навіть думати про малюка в такому ключі. Ви можете приховувати, що вважаєте його дурним, але по вашому виразу обличчя, по жестах, по інтонації, дитина все одно прочитає ставлення до неї. Діти далеко не так нерозумні, як це може здатися.
У вас є людина, яку ви щиро поважаєте? Якщо так, то спілкуйтеся з дитиною саме так. Уявляйте, що говорите з рівною людиною. Діти від цього в захваті! Тоді вони ще більше починають любити, цінувати і поважати своїх батьків.
Погодьтеся, неможливо поважати людину, яка звертається з вами як з дурнем, які не мають права на особисту думку і бажання. Якщо людина підвищує голос, ображає, шантажує, не дає сказати слово, але при цьому вимагає поваги, чи досягне вона бажаного?
Програмуємо ввічливість на все життя
Як і в попередніх прикладах, тут теж все просто. Ми починаємо всіляко демонструвати дитині елементи ввічливості в різних ситуаціях. Дякуємо, ввічливо просимо, перепрошуємо, відкриваємо і притримуємо двері, поступаємося місце.
Не варто лаяти дитину, якщо вона поки ще цього не робить. Запасіться ресурсом терпінняі спостережливості - вони дадуть добрі плоди. До речі, не треба наголошувати на тому, що саме зараз ви показуєте, як правильно себе вести. Це зайве. Пам'ятайте, що малюк все вбирає на повному автоматі.Дзеркальні нейрони працюють постійно!
Коли будете практикувати приклади ввічливості, доведеться постійно бути напоготові, щоб не забути вчасно сказати "будь ласка" або "дякую". Це не складно, але ви можете помітити, що самі іноді забуваєте про такі елементарні речі. Наші батьки забували, ось і навчили нас забувати :-)
Привчаємо мити за собою посуд
Перетворіть рутину на гру, щоб дитина дійсно отримала задоволення від миття посуду. Які є варіанти? О, їх безліч! Давайте подумаємо ...
Можна влаштувати змагання з миття посуду на час. Переможець не тільки той, хто помив швидше за всіх, але ще й якісно. Тарілки можна мити по черзі: одну ви, одну дитина і голосно вважати вголос "один, два, три ..." Переможцю, тобто дитині, урочисто вручається яблучко або інший приз. По-моєму, дуже весело!
Можна зіграти в рятувальників, які борються з брудом в будинку. Одягніть фартухи, зав'яжіть на голові пов'язки супергероїв, натягніть гумові рукавички. Як напарники під прикриттям, тихо проберіться на кухню і несподівано нападаючи на брудний посуд. Застаньте її зненацька, коли вона цього найменше очікує, тобто відразу після їжі :-)
Ваше завдання - зробити так, щоб миття посуду асоціювалося у дитини з безліччю приємних емоцій. Смішіть, хваліть, заохочуйте, дякуйте. Фантазуйте, вносите різноманітність. Чи отримуєте самі задоволення від веселощів. І тоді ваша дитина полюбить миття посуду. Це я гарантую!
І пам'ятайте, що шантаж в дусі «не помиєш посуд, не отримаєш ..." створює лише негативні асоціації з миттям. Як і покарання: «Не помив посуд - значить втрачаєш ...". Якщо не хочете, щоб посуд був пов'язаний з сумом і гіркотою від позбавлення, просто не робіть цього.
Програмуємо любов до наведення порядку
Отже, лаяти, звинувачувати і карати - це не ті способи, що творять у дитини в голові зв'язок між наведенням порядку і приємними емоціями.
Який зв'язок ви створите, такий і буде все життя. Якщо прибирання буде пов'язана з негативними переживаннями, то не чекайте ініціативи і самовідданості в цьому питанні. Всі ми хочемо уникнути неприємних емоцій, і це цілком природно.
Тому наше завдання - створити масу радісних емоцій навколо прибирання. Це і змагання під музику з призами, і спільні місії на проходження, і створення відеофільму "Як ми прибирали всією сім'єю".
Перед прибиранням сховайте по всій квартирі 10 секретних речей. Завдання дитини, завдяки наведенню порядку, знайти ці 10 речей. Після проходження місії його обов'язково чекає подяку мами і тата, обійми і обов'язкове читання казки.
Не намагайтеся підкупити дитину. Ваше завдання зробити нагородою вже сам процес збирання, а не його кінцевий результат. Дитина має отримати задоволення від дії. Деяким це може здатися немислимим: прибирання в якості нагороди? Це тому що в реальності радянського виховання праця замінялася словом "труд", який не зобов'язаний був бути приємним. Швидше навіть навпаки.
Тому дуже важливо брати участь у прибиранні! Пам’ятайте, що ви подаєте особистий приклад. Якщо ви уникаєте прибирання, вічно перекладаючи цю відповідальність на дітей, то який приклад подаєте?
Вчимо любити уроки
Що тут важливо? Як ви вже знаєте, найкраще працюють приємні переживання. Для цього потрібно постаратися викликати у дитини такі емоції, як цікавість, інтерес, залученість і радість.
Попередньо ознайомтеся з темою, яку задали. Пробіжіться по тексту, вивчіть питання предмета. Потім дізнайтеся, що про це вже знає дитина, що він запам'ятав на уроці? Що він про це чув? Якщо є прогалини в знаннях, їх потрібно заповнити перш, ніж ви приступите до вирішення завдань.
Найголовніше - не робити це нудно і втомлювано!
Кращий спосіб - це перевести тему в зрозумілі дитині категорії фізичного світу. Поясніть тему за допомогою фломастерів, магнітів для холодильника, намалюйте ваше пояснення образно, в картинках. Тобто, максимально наближено до реальності.
Перенесіть задачку по обчисленню площі прямокутника в реальне життя: навчіть вимірювати площу каструлі або кухонного столу. Завдання з географії виконуйте в Google Maps. Математичні дроби поясніть на яблуці.
Щоб запам'ятати вірш, намалюйте його коміксом - це найшвидший спосіб. Для швидкого схоплювання теми, обговоріть її з дитиною у вільному стилі, немов друзі на кухні з кухлем чаю. Пожартуйте на досліджувану тему, це розслабить мозок і полегшить прийом нової інформації.
Спільно намалюйте Mind Map по тих знань, які вам потрібно вивчити. Це може бути застосовано до історії, наприклад, або до будь-якого іншого предмету, який вимагає запам'ятовування інформації.
Якщо син захоплюється програмуванням, дайте йому завдання написати програму, яка знаходить відповідь на всі подібні математичні завдання. Якщо дочка любить малювати, нехай намалює уривки з твору по літературі.
Найголовніше - не тиснути і не примушувати, але зате залучати і дивувати. Тому шукайте нові способи виконувати домашнє завдання. Ідеї можна черпати на лайфхакери, наприклад.
Іван, але це ж буде дуже повільно!
Можливо, ви подумаєте, що вчити дитину своїм прикладом - це дуже довго. Ну, по-перше, хіба так уже й погано поводитися добре з дитиною? Хіба складно бути ввічливим? Якщо так, то це зробить вас краще.
По-друге. Коли ви починаєте добре ставитися до людини, скільки часу їй знадобитися, щоб зрозуміти, що ви вже по-іншому до неї ставитеся і взаємно поміняти ставлення до вас?
Один рік? Два роки? Звичайно ж ні. Дитина вже через пару днів зрозуміє, що відбувається щось "недобре". Через два тижні зрозуміє, що ви серйозно. Її ставлення до вас не може не змінитися на краще. Дитина неминуче почне вас більше любити, поважати і слухатися.
Діти досить швидко дзеркально відображають поведінку батьків. Перевірте на практиці, але не робіть припущень. У будь-якому випадку нашамета, як батьків, дати дитині хороші приклади, які залишаться з нею на все життя.
Висновок
У загальному і цілому, вам потрібно запам'ятати три речі:
Чому я вчу дитину прямо зараз своєю поведінкою і своїм зверненням?
Які емоції я викликаю у дитини, коли роблю з нею таким чином?
З якими емоціями я пов'язую цю конкретну діяльність? З позитивними або негативними?
Ось тепер ви точно готові застосовувати нові підходи на практиці! Я бажаю вам великих і радісних успіхів в нелегкій справі виховання. Пробуйте, дійте. Ви обов'язково залишитеся задоволені!
На цьому все. З вами був Іван Пиріг - автор найцікавішого блога про психологію. До речі, підпишіться на email-розсилку, щоб отримувати найгарячіші тексти! Буде цікаво.
Наші інтереси:
Дбаючи про розвиток дітей, ми вкладаємо інвестиції в наше майбутнє, щоб у наступних вітленнях ми приходили в здорових тілах, чистому довкіллі, міцній великій державі, мали інформацію про правила світобудови і творця.
Лебідь – це справжня назва державного герба України. Найважливіше, що це символ ельфійської трансформації. Символ-магніт. Магічний символ української ультранації!
Ідеальна дитина - програма дій
Світ:
Спецтема:
Як легко і швидко розвинути в дитини хороші манери? У цій статті ви отримаєте спосіб, який допомагає розвинути все найкраще: повага, ввічливість, уважність до інших, любов до збирання і уроків.
1.jpg
Зміст
Тут я починаю наповнювати розділ душезнавства інформації частково перевіреної власним досвідом. Почну з праць майнд-хакера і душезнавця Івана Пирога. Отже, Рухаємось!
Як легко і швидко розвинути в дитини хороші манери? У цій статті ви отримаєте спосіб, який допомагає розвинути все найкраще: повага, ввічливість, уважність до інших, любов до збирання і уроків. Нова поведінка швидко увійде в звичку і стане для малюка абсолютно природною.
Одні батьки будуть милуватися, яка хороша дитина вам дісталася. Інші будуть дивуватися: як вам вдалося досягти таких результатів? У будь-якому випадку, ви зможете пишатися собою і плодами свого виховання!
Дзеркало, яке повторює, але по-своєму
Діти ростуть і спостерігають за поведінкою батьків, навчаються і відтворюють її. Цей процес відбувається несвідомо і повністю автоматично. Його не можна відключити, він природний, як серцебиття.
Коли діти виростають, то несподівано для себе виявляють, що багато в чому чинять так, як їх батьки. У дитинстві вони клялися собі, що ніколи не будуть так робити, але це відбувається поза їхньою волею.
Хочете того чи ні, наш мозок з перших же днів спостерігає за батьківськими емоціями, мімікою, інтонаціями, словами і діями. Як батьки приймають рішення? Як вони поводяться в тій чи іншій ситуації? Все це записується на "відео" і зберігається в підсвідомості.
Протистояти цьому процесу неможливо. Він закладений в наших несвідомих механізмах і безпосередньо пов'язаний з роботою дзеркальних нейронів. Ця тема докладно розбиралася в статті "Слухняна дитина: місія здійсненна". Ви можете повернутися до неї, якщо знадобиться. А зараз рухаємося далі ...
П'ятнадцятирічний бумеранг
Нерідко батьків обурює поведінка підлітка. Звідки взялося це хамство і грубість? Звідки взялися звинувачення на адресу батьків? Чому дитина намагається робити все на зло? Джерело цієї поведінки - спостереження і копіювання вчинків мами і тата.
Підлітковий період бумерангом повертає все, що батьки заклали власним прикладом: грубість, хамство, неповага та егоїзм. Або навпаки: ввічливість, повагу й уважність до інших.
На словах батьки вимагають поваги, але чому реально вчать своїм прикладом? Якщо вони кричали на дитину, то навчили кричати. Якщо били, то навчили битися. Якщо обзивали, то навчили грубіянити.
Коли підліток кричить на батьків, то робить це їх тоном, їх жестами, їх інтонаціями або дуже схожими. Коли робить "на зло", то в його вчинок дзеркалом відбивається батьківську байдужість до його дитячих бажань.
Якщо грубіянить, то це плоди реплік: "не твого розуму справа", "йди гуляй", "ти ще шмаркач" і т.п. Хто-небудь вважає, що ці фрази не є хамством на адресу дитини?
Що посієш те й пожнеш. Цього ще нікому не вдалося уникнути ...
Можна заборонити дитині звертатися з дорослими так, як вони чинять з ним. Але, оскільки інших прикладів вони не демонструють, то дитина буде змушена керуватися тими, що є.
Тільки якщо є добрий приклад - є хороший результат
Уявіть, що зараз ми на яхті. Море, сонце, свобода ...
Раптово я прошу вас обтягнути клівер за передню шкаторину, утримуючи при цьому рей в горизонтальному положенні. Якщо ви не знайомі з будовою вітрила, то моє прохання буде для вас лише безглуздим набором слів.
Ви розгублено перепитаєте мене: "Що ти щойно сказав?". Я повторюю своє прохання максимально ясно і чітко, але тими ж словами. Вам стало зрозуміліше? Звичайно, ні. Я повторюю ще раз. Ефекту немає. Потім я несподівано перетворююся на психа, починаю кричати і наполегливо вимагаю від вас зробити це негайно!
Дурна ситуація. Зате добре ілюструє стан дитини, коли від нього вимагається якась "повага", що не викликає в голові ні асоціацій, ні образів. Звідки дитина знає, що таке повага, якщо батьки не показали на особистому прикладі?
Учитель танців може нескінченно описувати рух словами. Але якщо він повільно покаже його, ви отримаєте набагато більше розуміння. Тому, можна вимагати повагу, лише якщо ви самі проявляєте її до своєї дитини.
Гарні результати можуть бути тільки за хорошого прикладу! Все просто, як двері.
Історія про дівчинку Вероніку
В однієї моєї доброї подруги є дочка Вероніка. Чудова і світла дитина. Коли Вероніці було 3 роки, мама намагалася навчити її говорити "спасибі", якщо добрі люди пригощали чимось смачним.
Результат був такий собі ... Кожен раз доводилося нагадувати про хороші манери. Без підказки вона рідко згадувала, що треба дякувати. І тоді мені прийшла в голову ідея!
Я вирішив провести експеримент: коли Вероніка давала мені в руки якийсь предмет, я посміхався і з вдячністю говорив їй "спасибі". Мама теж приєдналася до експерименту, моментально вловивши його суть.
Результат не змусив себе довго чекати!
Всього за 2-3 дні Вероніка освоїла нову поведінку і звикла до нього настільки, що нагадування про хороші манери стали просто не потрібні! Всього кілька днів ми закріплювали звичку дякувати, демонструючи це на особистому прикладі, а результати залишилися і донині, через 9 років ...
Нова поведінка легко і швидко проникла в підсвідомість дитини і закріпилося там абсолютно природним чином: через копіювання поведінки, через наслідування. Шляхом, яким несвідомо вчаться всі діти у своїх батьків.
Програмуємо повагу: швидко, надійно, назавжди!
Яким чином? Перший крок вже очевидний: поважайте малюка. Спілкуйтеся на рівних, прислухайтеся до думок і бажань. Слухайте, а не робіть вигляд, що слухаєте, тільки тоді дитина слухатиме і вас.
Утримайтеся від грубості. Практикуйте повну відмова від образ і звинувачень. Наповніть ваш простір спілкування позитивними словами компліментами, взаємоповагою.
Ми вважаємо дітей дурними, яких треба вчити. Почніть з себе: відучіть себе навіть думати про малюка в такому ключі. Ви можете приховувати, що вважаєте його дурним, але по вашому виразу обличчя, по жестах, по інтонації, дитина все одно прочитає ставлення до неї. Діти далеко не так нерозумні, як це може здатися.
У вас є людина, яку ви щиро поважаєте? Якщо так, то спілкуйтеся з дитиною саме так. Уявляйте, що говорите з рівною людиною. Діти від цього в захваті! Тоді вони ще більше починають любити, цінувати і поважати своїх батьків.
Погодьтеся, неможливо поважати людину, яка звертається з вами як з дурнем, які не мають права на особисту думку і бажання. Якщо людина підвищує голос, ображає, шантажує, не дає сказати слово, але при цьому вимагає поваги, чи досягне вона бажаного?
Програмуємо ввічливість на все життя
Як і в попередніх прикладах, тут теж все просто. Ми починаємо всіляко демонструвати дитині елементи ввічливості в різних ситуаціях. Дякуємо, ввічливо просимо, перепрошуємо, відкриваємо і притримуємо двері, поступаємося місце.
Не варто лаяти дитину, якщо вона поки ще цього не робить. Запасіться ресурсом терпіння і спостережливості - вони дадуть добрі плоди. До речі, не треба наголошувати на тому, що саме зараз ви показуєте, як правильно себе вести. Це зайве. Пам'ятайте, що малюк все вбирає на повному автоматі. Дзеркальні нейрони працюють постійно!
Коли будете практикувати приклади ввічливості, доведеться постійно бути напоготові, щоб не забути вчасно сказати "будь ласка" або "дякую". Це не складно, але ви можете помітити, що самі іноді забуваєте про такі елементарні речі. Наші батьки забували, ось і навчили нас забувати :-)
Привчаємо мити за собою посуд
Перетворіть рутину на гру, щоб дитина дійсно отримала задоволення від миття посуду. Які є варіанти? О, їх безліч! Давайте подумаємо ...
Можна влаштувати змагання з миття посуду на час. Переможець не тільки той, хто помив швидше за всіх, але ще й якісно. Тарілки можна мити по черзі: одну ви, одну дитина і голосно вважати вголос "один, два, три ..." Переможцю, тобто дитині, урочисто вручається яблучко або інший приз. По-моєму, дуже весело!
Можна зіграти в рятувальників, які борються з брудом в будинку. Одягніть фартухи, зав'яжіть на голові пов'язки супергероїв, натягніть гумові рукавички. Як напарники під прикриттям, тихо проберіться на кухню і несподівано нападаючи на брудний посуд. Застаньте її зненацька, коли вона цього найменше очікує, тобто відразу після їжі :-)
Ваше завдання - зробити так, щоб миття посуду асоціювалося у дитини з безліччю приємних емоцій. Смішіть, хваліть, заохочуйте, дякуйте. Фантазуйте, вносите різноманітність. Чи отримуєте самі задоволення від веселощів. І тоді ваша дитина полюбить миття посуду. Це я гарантую!
І пам'ятайте, що шантаж в дусі «не помиєш посуд, не отримаєш ..." створює лише негативні асоціації з миттям. Як і покарання: «Не помив посуд - значить втрачаєш ...". Якщо не хочете, щоб посуд був пов'язаний з сумом і гіркотою від позбавлення, просто не робіть цього.
Програмуємо любов до наведення порядку
Отже, лаяти, звинувачувати і карати - це не ті способи, що творять у дитини в голові зв'язок між наведенням порядку і приємними емоціями.
Який зв'язок ви створите, такий і буде все життя. Якщо прибирання буде пов'язана з негативними переживаннями, то не чекайте ініціативи і самовідданості в цьому питанні. Всі ми хочемо уникнути неприємних емоцій, і це цілком природно.
Тому наше завдання - створити масу радісних емоцій навколо прибирання. Це і змагання під музику з призами, і спільні місії на проходження, і створення відеофільму "Як ми прибирали всією сім'єю".
Перед прибиранням сховайте по всій квартирі 10 секретних речей. Завдання дитини, завдяки наведенню порядку, знайти ці 10 речей. Після проходження місії його обов'язково чекає подяку мами і тата, обійми і обов'язкове читання казки.
Не намагайтеся підкупити дитину. Ваше завдання зробити нагородою вже сам процес збирання, а не його кінцевий результат. Дитина має отримати задоволення від дії. Деяким це може здатися немислимим: прибирання в якості нагороди? Це тому що в реальності радянського виховання праця замінялася словом "труд", який не зобов'язаний був бути приємним. Швидше навіть навпаки.
Тому дуже важливо брати участь у прибиранні! Пам’ятайте, що ви подаєте особистий приклад. Якщо ви уникаєте прибирання, вічно перекладаючи цю відповідальність на дітей, то який приклад подаєте?
Вчимо любити уроки
Що тут важливо? Як ви вже знаєте, найкраще працюють приємні переживання. Для цього потрібно постаратися викликати у дитини такі емоції, як цікавість, інтерес, залученість і радість.
Попередньо ознайомтеся з темою, яку задали. Пробіжіться по тексту, вивчіть питання предмета. Потім дізнайтеся, що про це вже знає дитина, що він запам'ятав на уроці? Що він про це чув? Якщо є прогалини в знаннях, їх потрібно заповнити перш, ніж ви приступите до вирішення завдань.
Найголовніше - не робити це нудно і втомлювано!
Кращий спосіб - це перевести тему в зрозумілі дитині категорії фізичного світу. Поясніть тему за допомогою фломастерів, магнітів для холодильника, намалюйте ваше пояснення образно, в картинках. Тобто, максимально наближено до реальності.
Перенесіть задачку по обчисленню площі прямокутника в реальне життя: навчіть вимірювати площу каструлі або кухонного столу. Завдання з географії виконуйте в Google Maps. Математичні дроби поясніть на яблуці.
Щоб запам'ятати вірш, намалюйте його коміксом - це найшвидший спосіб. Для швидкого схоплювання теми, обговоріть її з дитиною у вільному стилі, немов друзі на кухні з кухлем чаю. Пожартуйте на досліджувану тему, це розслабить мозок і полегшить прийом нової інформації.
Спільно намалюйте Mind Map по тих знань, які вам потрібно вивчити. Це може бути застосовано до історії, наприклад, або до будь-якого іншого предмету, який вимагає запам'ятовування інформації.
Якщо син захоплюється програмуванням, дайте йому завдання написати програму, яка знаходить відповідь на всі подібні математичні завдання. Якщо дочка любить малювати, нехай намалює уривки з твору по літературі.
Найголовніше - не тиснути і не примушувати, але зате залучати і дивувати. Тому шукайте нові способи виконувати домашнє завдання. Ідеї можна черпати на лайфхакери, наприклад.
Іван, але це ж буде дуже повільно!
Можливо, ви подумаєте, що вчити дитину своїм прикладом - це дуже довго. Ну, по-перше, хіба так уже й погано поводитися добре з дитиною? Хіба складно бути ввічливим? Якщо так, то це зробить вас краще.
По-друге. Коли ви починаєте добре ставитися до людини, скільки часу їй знадобитися, щоб зрозуміти, що ви вже по-іншому до неї ставитеся і взаємно поміняти ставлення до вас?
Один рік? Два роки? Звичайно ж ні. Дитина вже через пару днів зрозуміє, що відбувається щось "недобре". Через два тижні зрозуміє, що ви серйозно. Її ставлення до вас не може не змінитися на краще. Дитина неминуче почне вас більше любити, поважати і слухатися.
Діти досить швидко дзеркально відображають поведінку батьків. Перевірте на практиці, але не робіть припущень. У будь-якому випадку наша мета, як батьків, дати дитині хороші приклади, які залишаться з нею на все життя.
Висновок
У загальному і цілому, вам потрібно запам'ятати три речі:
Чому я вчу дитину прямо зараз своєю поведінкою і своїм зверненням?
Які емоції я викликаю у дитини, коли роблю з нею таким чином?
З якими емоціями я пов'язую цю конкретну діяльність? З позитивними або негативними?
Ось тепер ви точно готові застосовувати нові підходи на практиці! Я бажаю вам великих і радісних успіхів в нелегкій справі виховання. Пробуйте, дійте. Ви обов'язково залишитеся задоволені!
На цьому все. З вами був Іван Пиріг - автор найцікавішого блога про психологію. До речі, підпишіться на email-розсилку, щоб отримувати найгарячіші тексти! Буде цікаво.
Дбаючи про розвиток дітей, ми вкладаємо інвестиції в наше майбутнє, щоб у наступних вітленнях ми приходили в здорових тілах, чистому довкіллі, міцній великій державі, мали інформацію про правила світобудови і творця.
Зверніть увагу
Ельфи Ісуса Хреста та їх символіка на гербі української ультранації (аудіо)