Далеко від утертого робочого звіту, «Monte Rosa» — це насамперед захоплива першинка. З неї дізнаємося про винахідливість американця родом з України Ярослава Мартинюка, через яку «Радіо Свобода» нарешті ознайомилося зі своїми східньо-европейськими слухачами: адже стояла залізна завіса, тож про ніякий опит аудиторії бути мови не могло!
Розповідь починається алегорією: в той час, коли СССР лускає і вільний світ перемагає, Мартинюк підкорює альпійську вершину «Монте Роза». Іронія полягає в тому, що він до цієї знакової історичної події вклав свою унікальну «цеглинку»...
Колишній аналітик нафтової промисловости Мартинюк згодом служитиме у розвідковому підрозділі армії США «через збіг обставин», а потім у «SAAOR» (Сфера совєтських слухачів та вивчення їхньої думки), створеній ЦРУ аби донести «altera pars» (другу думку) заполоненим «совєтською правдою» громадянам.
До того ж, «Monte Rosa», як багатоспектральне географічне джерело стає, сторінка за сторінкою, дорогоцінним протитілом тоталітарній ідеології. І особливо переконливим для мимовільно підсаджених на голку антиамериканського тропізму, бо ці розвідувальні дії :
змогли бути плідними тільки на сприятливому ґрунті (у народі, який зазнав неволю, ґеноцид, спустошення,...),
були відповіддю - дуже пізною! - на введення марксистської пропаганди в «білу» російську імперію, яка відтак стала «червоною»,
були порятунком для східньоєвропейських народів, звільнених на початку двадцятого століття, але покинуті Західньою Європою,
знизили небезпеку Москви, яка після Чечні і Грузії, повторює свої злочини в Україні, більш-менш приховано в Америці, Франції, Німеччині, Швеції, і знову в Центральній і Східний Европі...
Якщо чехи, словаки, угорці і поляки діставали від США інформаційну допомогу, закликаючи їх боротися за волю ще 1951 року, то Україна отримала цю підтримку набагато пізніше, частково через московську непроникність, у якій вона перебувала.
Понад кількох вищезгаданих аспектів, «Monte Rosa» — це ще й приємні творчі, дипломатичні, спортивні й дружні мандри світом, у яких переважає людське тепло, гумор, винахід, відвага і подвиг.
Після появи англійською мовою цього першого «заповіту» для майбутніх поколінь, радітимемо перекладом українською.
----------------------
* «Monte Rosa», Memoir of an Accidental Spy, bu Jaroslaw Martyniuk. Xlibris, december 2017.
Ярослав Мартинюк — рідкісний у світі розвідник, а далека Америка — ближчий союзник, ніж близька Західня Европа.
Коментарі
Ярослав Мартинюк, цитуючи Марка Твейна : "Людей легше обдурити ніж переконати, що їх обдурили",
озброює американсько-українських виборців твердими аргументами на користь діючого президента Дональда Трампа, якого підтримує на президентські вибори США 2020 року.
Ярослава Мартинюка запросив "Голос Америки" на "двобій" з прихильником Джо Байдена Орестом Дейчаківським.
Подаю відео, надіслане Ярославом Мартинюком, з передачі Тетяни Ворожко та Олексія Осики, що прозвучала на "Голосі Америки" ("Voice of America") 17-го вересня 2020.
"Як українці у США підтримують своїх кандидатів на виборах 2020" https://ukrainian.voanews.com/a/ukrayintsi-u-ssha-kandydaty-vybory/5586236.html
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Звісно, дурнів набагато легше зробити ще більшими дурнями, ніж сприяти створенню їх розумності. То я бажаю, щоб зі мною було навпаки. Я докладатиму до цього своїх зусилль. Бо Царство Боже здобувається Силою.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!