Аватар пользователя Альберт Саїн
Альберт Саїн
  • Visits: 0
  • Хиты: 0

У кільці облоги: варязька настільна гра

У 1983 році при розкопках варязького Старігарда (нині німецьке місто Ольденбург на південному узбережжі Балтики) археологи наткнулися на багате поховання середини X століття. Похоронний інвентар свідчив про королівське походження покійного, а біля його ніг була виявлена ​​настільна гра з різьбленими фішками. За місцем знахідки її назвали королівська гра. 

У ході реконструкції з'ясувалося, що в Старігарде знайшли найдавніший варіант настільної гри, яка також відома як північні шахи і була популярна в Європі задовго до появи власне шахів. Втім, у королівської гри виявилося з ними чимало спільного. Це стало ясно, коли вдалося відновити правила. Доктор Інго Габріель з Археологічного музею Шлезвига порівняв виявлену гру з аналогічними настільними іграми, збереженими в Північній Європі. 


Королівська гра являла собою військову стратегію, в якій король з дружиною мав вирватися з оточення ворогів, вдвічі переважаючих за чисельністю. Типова ситуація для середньовіччя, яку можна було змоделювати на ігровому полі. Якщо ніхто не застрахований від підступного нападу і раптової сутички, то слід розвивати тактичний розрахунок, увагу і логіку. Хіба небудь король міг легковажно припустити, що ворожа облога йому ніколи не загрожує? Звичайно, ні. А значить - доводилося грати з долею. І просто грати ... для розваги і для користі. 


Королівське поховання в Старігарде 

Ігрові фішки символізували протиборчих воїнів. З одного боку - білі, зроблені з мережевого ікла, з іншого - червоні, виготовлені з китової кістки. Вершина «королівської» фішки було прикрашено дугоподібної короною. Цікаво, що на відміну від шахів, сторони мали начебто нерівну диспозицію перед сутичкою. Охоронців короля всього лише 8, а нападників - 16. У пізніх варіантах гри фішок більше, але пропорція зберігається аналогічна. 

Однак у грі може бути дуже багато комбінацій, і навряд чи вона серйозно поступається шахів за складності. Нападник повинен постійно стежити, щоб його фішки просувалися з усіх боків рівномірно. Паралельно йому доводиться прикривати відкриті кути, щоб захисники короля і він сам не прорвалися з оточення. Загалом, сторони отримують рівні шанси, адже чисельну перевагу атакуючих під час облоги нерідко втрачається. 

На Русі подібна гра називалася тавлєї (або велеі), і вона добре відома по билинному фольклору. Дослідники довго не могли зрозуміти її правил, вважаючи тавлєї певним аналогом гри в шашки. Однак після знахідки в Старігарде/Ольденбурзі все стає на свої місця. 

Правила гри: 

Для гри потрібно поле 9х9, білі і червоні фішки. Центр поля відзначається як королівський трон. Перевага гри полягає в тому, що в разі необхідності все це можна легко виготовити з підручних матеріалів. І чудова стратегія з варязьких часів стане відмінним способом провести вільний час. Як це було в Стародавній Русі. 



Ілюстрації показують розстановку фішок перед початком сутички. У центрі розташовується король на спеціально розміченій клітці (троні), на яку не може ступити ніяка інша фішка. Захисники (8 червоних фішок) хрестоподібно встановлені перед королем. 16 нападаючих (білі фішки) займають середини протилежних кантів ігрового поля. 

Король залишається переможцем у грі, якщо він досягне канта ігрової дошки. При цьому сам він не бере участі в битві. Нападаюча сторона, в свою чергу, бере гору, якщо їй вдається повністю оточити короля з чотирьох сторін або притиснути його до трону, змусивши повернутися на нього. 

Всі фішки рухаються за тим же принципом, що тура (вежа) в шахах, тобто можуть вільно переміщатися в горизонтальному або вертикальному напрямку як завгодно далеко за вільними клітинам. Тільки король може просуватися максимум на три клітини. Перестрибувати через інші фішки не можна. 



Фішка вважається битою, якщо її беруть в лещата з двох сторін фішки супротивника (іл. А). Крім цього, можна одночасно вивести з гри кілька фішок супротивника, коли відбувається комбінація, як на іл. В. Але фішка не рахується битою, якщо гравець самостійно встановлює її між двох фішок супротивника (іл. С) - в цьому випадку, як ніби, дотримується бонус «хоробрості» контратакуючої фішки. 

На початку гри білі навряд чи можуть дозволити собі втрачати фішки, тому що в противному випадку король легко прослизне у відкрившийся пролом. Причому навіть один-єдиний захисник короля, якому вдасться прорватися за кільця облоги, зможе заподіяти нападаючій стороні великої шкоди. Тільки якщо кільце сильно звужується, то можна вживати безпечний обмін фішками. Але не завжди перевага виходить таким способом; чим більше захисників бере участь у грі, тим сильніше вони стискують рухливість власного короля. 

Атаку невеликої кількості фішок легше відбити. Тому нападнику рекомендується виступати усіма своїми фішками рівномірно. Захищається, навпаки, повинен постійно прагнути переводити короля на вільне місце, щоб його не змогли оточити. А заодно, щоб порушувати рівномірний наступ нападників. Якщо королю вдасться вирватися, то дістатися до канта стане набагато простіше. Отже, білі починають ... але чи виграють? 

Всеволод Меркулов, 
кандидат історичних наук 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Працюємо!

Прошу активніше підтримати розвиток Народного Оглядача – перехід на Drupal-10 та систему самоорганізації «Демоси»

Радіймо, друзі! Ми продовжуємо успішні дослідження Доброї Новини та Великого Переходу, а також розвиток відповідного софту. Нарешті розпочали перехід НО з застарілої платформи Drupal-7 на сучасну...

Останні записи