Чи не наймаштабніше порівняльне вивчення за маркерами Y хромосоми (410 осіб) і мтДНК (511 осіб) чотирьох основних субетнічних груп українців (Галичина, Хмельниччина, Черкащина та Білгородщина) провели на початку цього століття російські вчені. Для нашого випадку є цікавими дані та висновки зроблені росіянами щодо материнської лінії спадкування (гаплогрупи мтДНК).
В українців російські вчені виявили 34 гаплогрупи мтДНК. Ось де ще зустрічаються найбільш часті гаплогрупи. Гаплогрупа H (в українців близько 40%) характерна для Західної Євразії. Її підваріант H1, також частий в українців, характерний для північної частини європейського регіону. Гаплогрупи T і J1 (в українців наступні за частотою після H), найчастіше зустрічаються в Європі і на Близькому Сході. Таким чином, найбільш поширені серед українців гаплогрупи мтДНК типові для населення Європейського регіону в цілому. Гаплогрупи, які виявлені серед українців з частотою близько 5%, зустрічаються в різних частинах Європи: U4 більш поширена на півночі Євразії, K зустрічається і на російській півночі, і в Закавказзі, і у Франції, V - на півночі і на сході Європи, U5a - у Східній Європі.
На відміну від найпоширеніших в українських популяціях гаплогруп NRY (батьківська лінія спадкування), що мають у Європі чіткий географічний розподіл, найбільш часті серед українців гаплогрупи мтДНК (материнська лінія спадкування), поширені у населення всього європейського регіону. Виняток становить лише H1, більш характерна для населення півночі Європи. Деякі, не найчастіші, але все ж присутні в українців гаплогрупи (U4, V, U5a), вказують на генетичний зв'язок з більш північним або більше східним населенням, але оскільки частота їх невелика, то й генетичні зв'язки, які вони можуть відображати, не є першорядними.
І ось висновки російських вчених:
- За мтДНК кожна з українських популяцій тяжіє не лише до інших популяцій українців, але, перш за все, до популяцій інших народів європейського регіону.
- Генетична схожість по маркерам мтДНК з багатьма популяціями європейського регіону, особливо - з слов'яно-, балто- і німецькомовних народами.
- Зазначені особливості визначають генетичну структуру українського генофонду, взаємну генетичну схожість вивчених нами українських популяцій.
- За маркерами мтДНК кожна українська популяція подібна не тільки з іншими українцями, але і з іншими народами Європи.
Отже. Українці Галичини, Хмельниччини, Черкащини і Білгородщини мають однакових матерів, які є і матерями народів усієї Західної Євразії. Українки генетично є такими ж як і всі жінки Західної Євразії.
Це і є справжньою особливістю і унікальністю українських жінок.
Генетично російські вчені не можуть нічого доброго знайти про українців, тож як воно насправді вони не скажуть.
VAKULA
Commentaires
Генетично російські вчені не можуть нічого доброго знайти про українців, тож як воно насправді вони не скажуть.
VAKULA