Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
583

П’ять головних висновків із парламентських виборів в Україні

Категорія:

Спецтема:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

Через три місяці після того, як перемога на президентських виборах коміка Володимира Зеленського перевернула з ніг на голову українську політику, цю тенденцію продовжила його політична партія. Вона отримує вирішальну й навіть безпрецедентну перемогу на позачергових виборах 21 липня.

19072201.jpg

Володимир Зеленський святкує оголошення результатів екзит-полів про перемогу його партії, Київ, 21 липня 2019 року

Із обіцянками подолати корупцію, виправити становище в економіці і завершити підтримуваний Росією сепаратистський конфлікт на сході країни партія Зеленського «Слуга народу», названа за телесеріалом, що зробив його знаменитим, схоже, отримує приблизно 122 місця за партійними списками і ще десь 125–127 в одномандатних округах, пише Крістофер Міллер (Christopher Miller) на Радіо Свобода.

Ось п’ять висновків із цих виборів.

«Де-факто президентська республіка, бо вся влада консолідована в руках Зеленського», – написав у твітері Балаж Ярабік, дослідник Фонду міжнародного миру Карнеґі.

За партійними списками нині обирається фактично понад половина Верховної Ради. Решту обирають у 199 одномандатних округах (в 26 округах на нині окупованих територіях вибори наразі не проводять – ред.).

Деякі експерти вважали, що в цих округах «Слуга народу» дасть погані результати, бо в них часто домінують впливові місцеві діячі, яких підтримують великі бізнесмени. Але сталося інакше.

І тепер, за оцінками, партія, що за партійними списками має понад 42,5 відсотка, разом із одномандатниками набере принаймні 246 мандатів, а можливо, й більше. А враховуючи, що ще в майже 50 округах перемагають самовисуванці, принаймні частина яких, як вважають, перейде на біг «Слуги народу», це може ще більше посилити її в парламенті.

Така разюча перемога означає, що «Слуга народу» отримає більший контроль над парламентом, ніж будь-яка партія досі, і велетенський мандат на здійснення свого плану реформ. Це також означатиме й мандат для інших пріоритетів, які Зеленський перелічував так: «зупинити війну, повернути утримуваних (Росією) українців і подолати корупцію».

Тим більше, що тепер Зеленському буде відносно легко провести власну кандидатуру прем’єр-міністра та інших чільних посадовців уряду.

Айварас Абромавичус, колишній міністр економіки і торгівлі, а нині прихильник Зеленського, сказав Радіо Свобода про цю перемогу так: «Краще майже не буває».

А лондонський аналітик Тімоті Аш написав у зверненні до інвесторів іще після найперших результатів виборів: «Перемога реформ – майже три чверті виборців підтримали прозахідні партії, що виступають за реформи».

Серед перших законопроектів, які мають бути розглянуті, як казав Зеленський, – зняття недоторканності з депутатів і визначення процедури імпічменту президента.

Той факт, що партія Зеленського має більшість, означає, що вона не має потреби формувати урядову коаліцію – хоча може шукати партнерів, щоб іще зміцнити свій контроль.

«Нам доведеться працювати з іншими фракціями парламенту, бо наша мета – провести деякі рішучі реформи, а деякі з них потребують конституційних змін, які можна ухвалити тільки двома третинами парламенту», – каже Святослав Юраш, активіст Євромайдану, який у свої 23 роки став, схоже, наймолодшим українським депутатом парламенту.

Зеленський, виступаючи у штаб-квартирі своєї партії після оголошення результатів екзит-полів, запросив партію «Голос» на чолі з рок-зіркою Святославом Вакарчуком обговорити створення коаліції.

«Голос», за неповними даними на цей час, може отримати близько 20 мандатів, а за партійними списками має 6,3 відсотка.

Понад 60 відсотків місць у новому парламенті, ймовірно, займуть політики-новачки, такі, як Юраш. Списки партій і Зеленського, і Вакарчука повні таких новачків – обидві партії встановили собі таку вимогу, щоб були обрані нові люди – як казав Вакарчук, «політично чисті».

Катерина Зарембо з київського аналітичного центру «Нова Європа» каже, що перемога «Слуги народу» разом із результатом «Голосу», схоже, означає «найбільшу зміну» складу депутатів в історії українського парламенту.

Це може означати, що в сумнозвісному своєю корумпованістю парламенті, який, за опитуваннями, був однією з інституцій із найменшою довірою до них, з’являться свіжі ідеї і нові принципи ухвалення законодавства.

Виборці, сердиті на звичні парті, засвідчили рівень свого невдоволення.

Партії «Європейська солідарність» колишнього президента Петра Порошенка і «Батьківщина» колишньої прем’єрки Юлії Тимошенко отримують наразі 8,5 і 8 відсотків голосів за партійними списками (на цей час їм, разом із їхніми мажоритарниками, прогнозують по 26 місць).

Деякі аналітики вважають, що партія Тимошенко може співпрацювати з Зеленським; Порошенко ж, на їхню думку, приречений бути в опозиції.

«Він продовжив своє політичне життя пристойним результатом, порівняно з тим, які були його позиції за опитуваннями місяць тому. Але не чекаю від нього нічого, крім опору», – каже Ярабік.

Водночас Зарембо вважає, що «мати людей старої школи – це добре» для парламенту. Адже законодавці-ветерани мають великий досвід, якого немає в новачків.

Всупереч попередженням деяких політиків про повернення проросійських партій, лише «Опозиційна платформа – За життя» спромоглася потрапити до парламенту за партійними списками, набираючи 13 відсотків (разом із мажоритарниками – наразі приблизно 45 місць).

А дружній до Росії «Опозиційний блок» отримав на виборах 21 липня тільки 3,2 відсотка голосів (і, ймовірно, буде мати тільки 6 мажоритарників).

Величезна більшість голосів за ці партії надійшла з їхньої виборчої бази на роздертому війною сході країни.

Оригінал матеріалу

Наші інтереси: 

Напружитися і працювати далі. Якщо не знаєш, як бути, працюй, займайся своєю справою і не переймайся із-за того, на що не можеш вплинути.

Підписуюсь на новини

Коментарі

Зображення користувача Володимир Самотий.

Буде коаліція Зе, Бе, Ге і ОПЖе. ЄС не буде мати жодного впливу на законодавчу базу в Україні. Результат - радикалізація суспільства. Повинна появитися партія виключно з етнічними засадами формування регіональних структур. Іншого шляху нема, бо фарисей завжди буде брехати, така його етнічна натура.

ВС

Зображення користувача Ігор Каганець.

З погляду американського протекторату, формування монопартійного уряду сприятливе для швидких реформ в Україні.

Американський форсаж: постіндустріальний перехід України відбудеться під протекторатом США

Наприклад, посаду прем’єр-міністра України може посісти колишній заступник глави Національного банку (Гонтарєвої), представник України в Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован. Цікаво, що у 2011 році він очолив банківський комітет Американської торгової палати в Україні.

Все, що робиться з власної волі, - добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.

Тепер в ролі націоналістичної опозиції у ВР виступатиме "Європейська Солідарність".

Цікаво, що тепер буде зі "Свободою"? Останній рік вона в основному займається поливанням брудом Порошенка, тобто виступає проти нинішньої найбільш проукраїнської сили у ВР.

Все, що робиться з власної волі, - добро!

Зображення користувача Володимир Самотий.

Нічого цікавого, Свобода "дала дуба".

ВС

Зображення користувача Ігор Каганець.

Їм тепер ніхто грошей не дасть. Егрегор Бандери почне слабнути. Звільнятиметься простір для націоналізму.

Володимир Самотий каже:
Нічого цікавого, Свобода "дала дуба".

Все, що робиться з власної волі, - добро!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Скільки грошей отримають партії, які подолали 2%

Укрінформ каже:
...найбільшу частку отримає президентська партія «Слуга народу» — 537 мільйонів гривень кожного року, тобто понад 2,5 мільярди за 5 років.
Далій йдуть: «Опозиційна платформа — за життя» — 141 млн за рік; «Європейська солідарність» — 109; «Батьківщина» — 93; «Голос» — 77; «Сила і честь» — 54; «Опозиційний блок» — 40; «Партія Шарія» — 38; «Радикальна партія Ляшка» — 34; «Українська стратегія Гройсмана» — 27; «Свобода» — 26.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)