Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
300

В Україні існує загроза появи ще однієї народної республіки

Світ:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

Письменниця і громадська діячка Лариса Ніцой закликає владу звернути увагу на українізацію не лише на сході, а й на заході України. Якщо ситуацію пустити на самоплин, уже за три роки може постати питання про відділення Закарпаття, де дві третини випускників шкіл володіють не українською, а угорською мовою.

"Візьмемо, наприклад, населені пункти, які на Закарпатті межують з Угорщиною. На Закарпатті частина дітей вчиться у школах з угорською мовою навчання. За сьогоднішніми офіційними даними Міністерства освіти 68 відсотків випускників шкіл з угорською мовою навчання не володіють українською мовою, а це значить, що навчатися далі і опановувати професію в Україні ці діти не зможуть. Приїжджаємо в те саме Берегове і бачимо багато угорських вивісок, культурологічні заходи, які фінансує Угорщина. Нещодавно показали сюжет про ТБ про ремонт доріг на Закарпатті за кошт Угорщини. В одній з газет вийшла стаття про те, як в школах з угорською мовою навчання угорський уряд платить допомогу українським батькам на кожного учня приблизно дві тисячі гривень і українці надають перевагу цим школам. Подруга нещодавно розповіла, як побувала на Закарпатті і хотіла поселитися в готелі, то українською мовою її уже й не зрозуміли. 

Сценарій можливого відділення цих територій реальний?

Уявімо собі, що через кілька років у тому ж Закарпатті хтось захоче провести референдум, як провели в Криму і на сході України, то я і не знаю, яке приймуть рішення місцеві меншини, які уже сьогодні сплять і бачать себе в Угорщині. А тепер до цього всього запитаємо себе, які країни в ПАРЄ виступили проти нашого мовного законопроекту, який підсилює українську мову в Україні? Як не дивно, це Угорщина, Румунія і Польща, згадані в прогнозі. У нас насправді назріває ще одна, а то й не одна, проблемна точка, така, як на Сході.

Ми з активістами писали листа президенту України з проханням скликати нараду РНБО з розроблення плану дій, як себе убезпечити від подібної ситуації на західному кордоні. На жаль, ми відбулися відпискою...", - розповідає про ситуацію Лариса Ніцой і вбачає в цьому уже пройдений "кримський" сценарій.

Письменниця вважає, що є вихід з проблеми.

"Чому б Міністерству освіти не забити в усі дзвони про те, що є така проблема. Не вистачає на Закарпатті вчителів української мови? Стимулюйте їх, щоб вони туди поїхали: дайте доплату, забезпечте їх житлом. Міністерство культури може свої культурологічні заходи провести, вистави, фестивалі, кінопокази, книжкові форуми, та що завгодно. Кажуть, у деяких селах і містечках два прапори висять — один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину. А що Україна робить для того, щоб посилити там наші позиції?" - радить Ніцой.

Наші інтереси: 

Мова має значення.

Коментарі

Зображення користувача Ія Подолянка.

"Чому б Міністерству освіти не забити в усі дзвони про те, що є така проблема.."Так ,дійсно треба бити в дзвони Може варто інтелігенції вперто інаполегливо "шгрикати"владу в боки(вибачте за нешляхетний вислів)Треба подивитись,яка картина на Буковині.Здається що тут не так загрозливо ,як у Закарпатті.

Зображення користувача Наталка Артанія Кобза.

Таку ситуацію я спостерігала на Закарпатті ще ген-ген скільки років тому, коли багато років поспіль ми з дітьми там відпочивали. Дійсно, все так: і вивіски, вітрини угорською, і спілкування між людьми. І це досі нікого не турбувало? Щось та за цим стоїть. Імхо, з підкупу місцевої влади - і по всьому ланцюгу нагору. Бо такі речі, знаємо, кому дуже вигідні. Тим, кому невигідна і хто боїться могутньої цілісної України.
А те, що місцеве населення бачить себе в Угорщині... Що ж, там проживає немало угорців. Але чомусь вони не переїздять до Угорщини, а хочуть зробити нею частину України. Такі речі просто неприпустимі. І це питання дуже серйозне. І знову ж таки наріжний камінь - мова.
Мова, як бачиться, стає, і особливо зараз, чи не основною зброєю України проти ласих до її територій "вороженьок".

Sapienti sat.