Соціал-націоналізм почав відроджуватись на початку 1990-их років в колах українських інтегральних націоналістів. У 1991 році була утворена Соціал-Національна партія України, ідеологічною базою якої був соціальний націоналізм. Після розпаду СНПУ її наступник ВО «Свобода» відходить від відвертого декларування ідеології соціал-націоналізму.
Також на ідеології соціал-націоналізму засновують свою діяльність громадські організації:
Новітню історію соціал-націоналізму варто розпочинати з 8 листопада 2008 р., коли у м.Києві було проведено нараду керівників соціал-націоналістичних організацій України та прийнято рішення про утворення єдиної соціал-націоналістичної сили — Соціал-Національної Асамблеї (СНА), яка на першому етапі організаційно об'єднала 4 соціал-націоналістичні організації («Патріот України», НД «РіД», ЧПР «Українська Альтернатива» та ГО «СіЧ»).
СНА об'єднує у своїх лавах усіх національно мислячих і активних українців, котрі належать до суспільно корисних працюючих верств. Станом на листопад 2011 р. СНА має свої осередки у 19 регіонах України, веде діяльність в усіх сферах суспільного життя. До структур підпорядкованих СНА належать:
А. Білецький та О. Однороженко визначають соціал-націоналізм як ідеологію, що базується на максималізмі, національно-расовому егоїзмі, любові до свого, нетерпимості до ворожого та активізмі.
Базовими принципами соціал-націоналізму є:
Щодо основної мети своєї ідеології, то соціал-націоналісти розуміють її так: «витворення, замість купи розрізнених індивідуумів, механічно об'єднаних назвою «українці» та наявністю українського паспорту, Національної Надспільноти — єдиного біологічного організму, який буде складатися з Нових Людей — фізично, інтелектуально і духовно розвинутих осіб. З маси індивідуумів має постати Нація, а зі слабкої сучасної людини — Надлюдина».[1]
1. Організований Український Націоналізм змагає за створення політичного, соціального та господарського ладу Української Держави на принципах Націократії, що має забезпечити всебічний і максимальний розвиток Української Нації та всіх її представників.
2. Націократія – це влада Нації у власній Державі, яка спирається на організованій і солідарній співпраці всіх соціально корисних верств, об’єднаних – відповідно до їх суспільних і професійно-виробничих функцій – в представницьких органах державного управління.
3. Основні засади Націократії – Національна солідарність (надкласовість і антипартійність), авторитаризм (особиста відповідальність керівників всіх рівнів за свої дії), якісна суспільна ієрархія і дисципліна, суспільний контроль, самоорганізація та самоврядність.
4. Націократія в політичному плані являє собою систему за якої політична влада всеціло належить Українській Нації через її найбільш талановитих, ідеалістичних та національно-альтруїстичних представників, що здатні забезпечити належний розвиток Нації та її конкурентоспроможність.
5. Українська Держава максимально сприяє індивідуальному розвитку кожної Української людини та її творчих здібностей, а також заохочує всі форми самоорганізації в рамках професійних груп та територіальних громад. Разом з тим в Українській Державі заборонене існування політичних партій, груп, організацій та ідеологічних гуртів.
6. На всіх державних та соціальних рівнях впроваджується принцип прямої взаємозалежності прав та обов’язків. Невиконання обов’язків перед Нацією та Державою тягне за собою обмеження прав громадянина або позбавлення громадянства.
7. Вся повнота верховної влади (виконавчої, законодавчої та судової) Української Держави знаходиться в руках Голови Держави, який несе особисту відповідальність перед Нацією власними кров’ю та майном.
8. Свою владу Голова Держави виконує через відповідальний перед ним Державний Уряд, на чолі якого він стоїть особисто.[2]
Серед організацій, що ввійшли до Правого Сектора, СНА вирізняється тим, що орієнтується не на постать Бандери, а на Коновальця і конституцію Сціборського.
СНА регулярно проводить соціальні (проти вирубки парків, допомога дитячим будинкам та інше), культурні (захист українських церков, марші УПА, захист україномовних видань) та загальнодержавницькі (вимоги повернення ядерного статусу) акції. Структурний підрозділ СНА "Патріот України" регулярно проводить військово-спортивні тренування молоді.
Під егідою СНА існує громадська спортивна кампанія "Здорова Нація", що пропагує здоровий спосіб життя та спорт серед молоді.
2011 року у серпні за справою "васильківських терористів" було заарештовано декілька активістів організації. Звинувачення за статтею "тероризм" та ще декількома статтями були винесені Сергію Бевзу, Ігору Мосійчуку та Володимиру Шпарі, перші два з яких були депутатами Васильківської міської ради.
Того ж року в Харкові невідомий відкрив стрілянину в офісі організації. Активісти організації в процесі самозахисту знешкодили нападника. Працівниками МВС спочатку було порушено кримінальну справу проти нападаючого, але згодом справу передали слідчому з Києва, який захисників офісу оголосив обвинувачуваними у нападі та висунули звинувачення за статтею "навмисне вбивство", а Сергія Колесніка (нападаючого) перевели у потерпілі.[1]
З перших днів антикримінального повстання на Майдані Незалежності діячі «Патріоту України» брали активну участь у ньому, увійшовши до неформального об’єднання «Правий Сектор». За розпорядженням лідера Правого Сектора Дмитра Яроша було сформовано підрозділ “Правий сектор”-Схід, який складається з 4 (чотирьох) областей: Харківської, Донецької, Полтавської, Луганської.
Керівником силового блоку “Правого сектора”-Схід було призначено провідника Соціал-Національної Асамблеї Андрія Білецького.[3]
При цьому, як видно з ідеології СНА, соціал-націоналісти чітко дотримуються расових принципів, а Дмитро Ярош заявив, що не поділяє расових принципів [4]. Щоправда, він мав на увазі ВО «Свобода».
15 березня 2014 року на офіс Соціал-Національної асамблеї вчинено напад, який вдалося відбити. Як повідомлено на сайті цієї організації, напад здійснено промосковськими провокаторами. Керував обороною офісу провідник Андрій Білецький.[6]
Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи, у листі ло Центрального правління Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка у вересні 2008 р. писав: «За свідченням правоохоронних структур та правозахисних організацій, дуже тісними є переплетіння воєнізованої праворадикальної організації «Патріот України» з «Російським православним націонал-соціалістичним рухом». [5]
Символом Соціал-національної асамблеї є «Ідея нації»:
3. Повідомлення про створення підрозділу "Правий Сектор"-Схід.
Коментарі
Дякую, п. Арію за цю інформацію!
Найважливішим є пункт про відповідальність.
https://t.me/ETEPHET
Інформативно. Хороша структура тексту. Дякую, Арію!
Мовні рекомендації:
“До структур підпорядкованих СНА належать:” - СНА підпорядковуються такі структури:
“Соціал-націоналізм за визначенням його ідеологів (А.Білецький, О.Однороженко) є антидемократичним” - Соціал-націоналізм, за визначенням його ідеологів (А.Білецький, О.Однороженко), є антидемократичним ...
“змагає за створення” - змагати — це архаїчне слово, одне із значень якого — прагнути до чогось. Тоді змагає до створення...
“влада ...знаходиться в руках “- влада ... перебуває в руках . (знаходиться те, що згубилося).
“проти нападаючого” - проти нападника...
Творімо разом мову Сенсар!