Спочатку популярне пояснення ідеї (після 41 хв):
А тепер докладніше:
Рівень економічної, культурної та політичної успішності нації напряму пов'язаний з рівнем національної свідомості. Як його підняти?
Поляки усунули від керівництва країни деструктивну та антипольську частку населення шляхом люстрації, після чого обирали економічно фахові уряди, які всі стояли на пропольських позиціях.
Балтійські країни добились повного розриву з Росією тим, що не надали громадянства мешканцям, що пересилились на їх територію під час колоніальної окупації, тим самим усунувши від впливу на державотворчі рішення деструктивні та антинаціональні верстви населення.
Відмінність нашої ситуації полягає в тому, що колоніальна окупація України триває більш як 300 років, всі ці роки українці зазнавали дискримінації, фізичного знищення критично мислячих представників нації, загарбання майна і територій. Саме тому в визначальні моменти своєї історії населення України було не здатне прийняти доленосні рішення стосовно власної країни.
Ми в Україні не маємо національно свідомої більшості населення. Але народ, як і батьків, не вибирають, тож треба виходити з реальної ситуації та шукати конструктивні шляхи подолання тієї перманентної кризи державотворення, в якій знаходиться Україна з дня відновлення своєї незалежності. Унікальність нашої ситуації вимагає унікальних рішень. Ідеально було б перетворити наші недоліки на наші переваги.
Відсутність формальних ознак, за якими держава могла б обмежити виборче право своїх громадян, дає можливість застосування найдемократичнішого засобу для підвищення свідомості електорату. Цей підхід не містить жодної дискримінації за будь-якими ознаками, етносу, віку, статі, матеріального статку, світоглядних, релігійних чи інших відмінностей.
Мова йде не про обмеження виборчого права, як це практикується в деяких країнах ЄС (Disenfranchisement of voting rights in the EU) чи США, а про запровадження механізму реалізації права вільно обирати та бути обраними, відображеного в Конституції України, шляхом ухвалення закону про Сертифікацію виборців України.
Доцільно законодавче закріпити вимогу до включення в реєстр виборців тільки після отримання «Сертифікату виборця», що видається на підставі успішної здачі загальнодержавних тестів з української мови, історії України та державного устрою і Конституції України. Такі тести повинні бути розроблені на базі програм обов’язкової в Україні загальної середньої освіти та здійснюватись шляхом комп’ютерного тестування в центрах Загального Незалежного Оцінювання.
Ця вимога заохотить до участі в виборах соціально відповідальних громадян.
Зменшення кількості виборців приведе до відсутності потреби в багато мільйонних виборчих бюджетах, які ставлять в залежність від монополістів, потенційних кандидатів. Скуповування голосів зникне, бо більшість соціально пасивних виборців навіть не підуть здавати ЗНО на «Сертифікат виборця».
Прийняття законопроекту у Верховній Раді простою парламентською більшістю як закон, що запроваджує механізм реалізації конституційних норм (закон про механізм реалізації права на референдум є тому прикладом), на сьогодні має невеликі шанси, але він отримає громадський розголос і широке обговорення в суспільстві. Проте за певних обставин «вікно Евертона» для прийняття вже готового законопроекту може відкритись.
Михайло Казаренко – кандидат юридичних наук за спеціальністю "Кримінальний процес та криміналістика; Судова експертиза", до кінця 1999-го року – викладач кримінального права у Донецькому національному інституті внутрішніх справ. Українець, який живе у США з кінця 1999 року, Президент Інституту суспільного розвитку (благодійна організація у США), пожежний інспектор у місті Нью-Йорк.
Підвищення компетентності влади на всіх рівнях державного управління та самоврядування.
Коментарі
Це може спрацювати після обрання президентом Валерія Залужного і переобрання Верховної Ради. Тобто протягом цього року.
Все, що робиться з власної волі, – добро!