Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

РІЧНИЦЯ: 64 роки тому народилося “молодіжне Перше травня”

Солдати вривалися в гуртожитки рано-вранці. Вони вигнали студентів на вулицю і відвезли на околицю Праги, на колишній іподром. Впоперек воріт есесівці – члени особистої охорони Гітлера – натягнули сталевий дріт, і в ранкових сутінках юнаки в піжамах перечіплювалися об нього і падали. Їх били дерев’яними палицями.
Машиністки реєстрували ув’язнених цілий день. Всіх, хто розмовляв чеською (близько 1200 чоловік), відправили в табір Саксенгаузен – той самий, де потім зустрів свою смерть Олег Ольжич. Відпустили тільки членів фашистських організацій. Всім іншим дісталися роби з червоним трикутником – знаком політичного ув’язненого. В цих робах вони й почули новину – чеські вузи зачиняються на три роки.

Це було рішення самого Гітлера – арештувати учасників демонстрацій протесту й розстріляти їх організаторів. Увечері 17 листопада 1939 року, доки побитих студентів везли в концтабір, по радіо виступив фашистський ставленик – “президент Протектората Чехія і Моравія” Еміль Гаха. Він сказав дослівно таке:

“Чеські громадяни, які своєю зразковою поведінкою протягом усього періоду війни показували, що вони вповні усвідомлюють становище чеського народу в нинішніх подіях світового значення, на жаль, піддалися впливу безвідповідальних груп людей, і здійснили дії, які я мушу назвати вартими співчуття. Ці осліплені підривні елементи перебувають під впливом ворожої пропаганди і стимулювання з боку емігрантів... Від імені уряду я закликаю вас настирливо уникати будь-якого порушення порядку, маючи на увазі, що будь-які акти, направлені проти влади і проти режиму, встановленого в Протектораті, одразу ж нанесли б величезну шкоду як окремим особам, так і всьому народу”.

Знайомий почерк, чи не так? Країна захоплена, “Шкода” і вугільні шахти – в руках фашистів, на решті території – колоніальний режим, який переконує громадян “не піддаватися на првокації” і сидіти по хатам. А молодих людей, які розмовляють чеською, хапають і везуть у концтабір.

...Студенти знали, проти кого вони виступають. В них не було ілюзії ані на допомогу СРСР, ані союзників, ані поляків, ані власної влади. Вони просто вийшли на демонстрацію 28 жовтня 1939 року, в річницю створення Чехословацької республіки. Вийшли всі вузи – близько 100 тисяч чоловік. В ході демонстрації німці вбили заступника голови студентського самоврядування Яна Оплетала і робітника Вацлава Седлачека. Похорони Оплетала 15 листопада супроводжувалися сутичками з поліцією і військами, і ці події викликали увагу Гітлера. Наслідком його рішення і була розправа 17 листопада. В цей же день було вбито дев’ятеро лідерів студентського руху.

Вузи так і не відкрили свої двері перед студентами. Молодь сама відкрила їх у 1944-ому, подолавши нацистів. Молодь подалася в Опір – комуністичний і демократичний. Саме представники останнього в Лондоні проголосили 17 листопада Міжнародним днем солідарності студентів усього світу. В 1991 році цей день став офіційним приводом для нинішніх молодих українців святкувати День студента, бухати в гуртожитках і витрачати гроші різних “нацконгресів молодіжних організацій” на фуршети.

Теоретики молодіжного руху бідкаються: чому нашим студентам нічого не цікаво? Чому вони сидять по общагам і кав’ярням і дозволяють себе залякувати комендатам і деканам? Чому вхід у Червоний корпус охороняється якимось урєлами, а гуртожитки перетворені в казарми? Може, тому, що вони всі поступили за хабарі? Тому, що їхні батьки – це переважно чиновники?

Хтозна. Можу лише зазначити, що й серед нинішніх студентів вистачає незадоволених. І нинішня молодь ходить на демонстрації, і не лише за 20 гривень. І в гуртожитках нуртують такі ідеї спротиву, що відгукуються як не участю в УБК, так пікетуванням чиновника-хабарника, як не підпалом фаст-фуду, так випуском листівки.

Молодь завжди буде радикальною, особливо студентська, і невелика пауза після приснопам’ятних подій 90-их років зміниться періодом активності. Може, навіть за президента Ющенка. : )

День студента – не тільки трагічна дата. 17 листопада 1989 року празькі студенти вкотре відзначали своє свято. “Ми думаємо, що наш рух – це більше, ніж просто студенти. Завдяки нашій єдності ми можемо змінити суспільство на краще”, - сказав Празькому радіо один із студентських лідерів. А ще через кілька годин Празьке радіо повідомило характерну новину, що “деякі особи намагаються використати урочисті заходи для антисоціалістичної провокації”.

Під час протестів було поранено 17 студентів і 7 есбешників, 143 демонстранти було “прийнято” поліцією. Почалася “оксамитова революція”. І молодь перемогла.

ЯКБИ Я БУВ У БЕНКЕТНІЙ ЗАЛІ

За молодь!
В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи