User warning: log4php: Invalid class [\Drupal\fb_instant_articles\DrupalLoggerAppender] given for appender [facebook-instantarticles-transformer]. Class does not exist. Skipping appender definition. в LoggerConfiguratorDefault->warn() (рядок 475 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/vendor/apache/log4php/src/main/php/configurators/LoggerConfiguratorDefault.php).
User warning: log4php: Invalid class [\Drupal\fb_instant_articles\DrupalLoggerAppender] given for appender [facebook-instantarticles-client]. Class does not exist. Skipping appender definition. в LoggerConfiguratorDefault->warn() (рядок 475 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/vendor/apache/log4php/src/main/php/configurators/LoggerConfiguratorDefault.php).
User warning: log4php: Nonexistnant appender [facebook-instantarticles-transformer] linked to logger [root]. в LoggerConfiguratorDefault->warn() (рядок 475 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/vendor/apache/log4php/src/main/php/configurators/LoggerConfiguratorDefault.php).
User warning: log4php: Nonexistnant appender [facebook-instantarticles-client] linked to logger [root]. в LoggerConfiguratorDefault->warn() (рядок 475 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/vendor/apache/log4php/src/main/php/configurators/LoggerConfiguratorDefault.php).
Олексій Арестович: «У натовпі багато борців. Але тих, хто реально готовий і вміє боротися, - мало»
В умовах безперервного громадянського конфлікту в суспільстві, провокуючого масові неврози і депресію, фахівець радить вчитися фільтрувати і аналізувати отриману інформацію, а не відразу бурхливо на неї реагувати.
В умовах безперервного громадянського конфлікту в суспільстві, провокуючого масові неврози і депресія, фахівець радить вчитися фільтрувати і аналізувати отриману інформацію, а не відразу бурхливо на неї реагувати.
Останні два з половиною місяці сильно змінили українців. Смерті, тортури, арешти, відірвані руки і вибиті очі, відрізані вуха і роздягання на морозі, брат на брата, міліція на народ - чи можна виміряти, на скільки все це зло на нас вплинуло, скільки чуйних і вразливих душ покалічило? Для багатьох переживання і тривога стали нормою існування, і справлятися з щоденним потоком цинізму, черствості і брехні стає все нестерпнішим. Тим часом травмотерапевти готують нас до того, що наслідки пережитого українці відчуватимуть ще десятки років.
Про те, як не згоріти від внутрішнього болю і напруги і де черпати сили для зміни ситуації, наша газета запитала у практикуючого психолога, автора гучної статті в мережі «Стратегії Теплого Океану» Олексія АРЕСТОВИЧА (на фото).
- В Україні багато років практично не було справжньої політики (по суті, більшість тих, кого ми все це час називали політиками, просто билися за отжатие основних фондів), і ось 21 листопада минулого року вона з'явилася, - вважає український психолог Олексій Арестович. - з'явилася раптово, і ніхто не знає, що робити. Проступила неспроможність нашої політичної верхівки.Звичайні громадяни, звиклі вірити своїм лідерам, в розгубленості. Їм більше не на кого спертися.Виникає потужний стрес. Люди починають усвідомлювати, що порятунок потопаючого - справа рук самого потопаючого.
Що таке стрес? Це некоректна адаптація до подразнення і напрузі. І чим сильніше, гостріше переживання, тим потужніше повинні бути інструменти, що допомагають з ним впоратися. Смерть знайомого, наприклад, складно пережити навіть добре підготовленому зрілому людині.
- Багато хто сьогодні скаржаться на безсоння, головні болі, апатію, підвищену підозрілість ...
- Все це ознаки неврозу, головна причина якого - нереалізована воля. Тобто у вас під впливом зовнішніх подразників виникає бажання щось зробити, щось змінити. Але це з різних причин не робиться, ви регулярно отримуєте нову порцію роздратування - і пружина всередині вас стискається, що в підсумку призводить до серйозної психологічної травми. Наприклад, людина хоче вийти з прапором і обуритися з якогось конкретного приводу. Але - боїться ... Або хоче діяти за своїм сценарієм, але на нього з усіх боків тиснуть і закликають діяти по-іншому ...
Що робити? По-перше, для самозаспокоєння важливо навчитися фільтрувати і аналізувати отриману інформацію, замість того щоб відразу бурхливо на неї реагувати. За кожним інформаційним джерелом варто чийсь інтерес, і навіть якщо інтереси ці щирі і кристально чисті, немає приводу підігравати. Наприклад, вам показують подробиці тортур. Ви можете обуритися на десять балів, а можете і зовсім вийти з себе, втратити над собою контроль, запанікувати. Тоді як у ваших же силах (і інтересах!) «Вибухнути» на п'ять балів, не нагнітати, направивши свою енергію в аналіз та пошук рішень.
По-друге, найефективніший з існуючих способів адаптації до перманентного стресу - діяти.Скажімо, я сиджу навпроти вас і пристрасно хочу вас поцілувати. Я відчуваю і непереборне бажання, і ... стрес. Вдобавок ви починаєте переді мною переодягатися - мій стрес від цього тільки наростає. Так і свідомість недовго втратити. А можна присунутися до вас, нахилитися, почати діяти. Так, серце почне битися сильніше, але ж це зовсім інша якість стресу! Я вже перебуваю в процесі, у справі, і тепер стрес почнеться, швидше за все, у вас. А якщо я сиджу і малюю картинки в уяві, моє напруга тільки накопичується.
Дія повинна бути спрямована на об'єкт пристрасті і роздратування. Якщо я охоплений пристрастю до Маші, то займатися я повинен Машею, а не Ніною або малюванням Маші. Якщо ви одержимі політикою, поки ви не займетеся нею, вам не полегшає. А діяти найкраще природним і зрозумілим для вас способом. Тобто журналіст може випустити пар, написавши статтю про що відбувається, юрист - надавши правову допомогу постраждалим, кухар - нагодувавши голодних, лікар - позбавивши від болю.
- Люди творчих професій стверджують, що в складні моменти важливо не забувати відволікатися на мистецтво, музику ...
- Відволікатися потрібно і корисно, це як ковток свіжого повітря, ліки, але разом з тим це всього лише перепочинок, так як завдання не вирішує. Це називається сублімація: я люблю вас і хочу з вами переспати, але замість цього йду дивитися фільм про кохання. Навіть якщо я сам зніму фільм про любов, це не вирішить моєї внутрішньої проблеми, в кращому випадку - прибере симптоми.
- Тобто тим, кого турбує соціальна і політична несправедливість, все-таки треба ходити на мітинги ...
- Не тільки. Але позитивного мислення в цьому випадку вже мало. Я, наприклад, свідомо відмежовуюся від Майдану, тому що моє завдання носить більш глобальний характер - щоб Україна переїхала по рейках до нової системи. Майдан лише один з рейок до нового життя, каталізатор. Але як би не склалися обставини, українці в будь-якому випадку вже не опустять руки. Друга рейки - це соціально корисна діяльність, так звана низова активність мас. А по одному рельсу поїзд не поїде.
- Тобто одна рейка - це «війна», а інший - «мир»?
- Точно! Тема народна і тема військова, як нас вчили в школі. Або діємо «знизу» - займаємося соціальною активністю, змінюємо світ зсередини і не потрапляємо під роздачу (адже політика, за Арістотелем, - це наука про загальне благо людини і держави. І все, що спрямоване на допомогу іншим, важливо). Або заходимо «зверху» - по другому рейці, де небезпечно, де можна отримати.Той, хто наступає, не хворіє. Бойовий стрес називається азартом, а це вже зовсім інша розмова.
- І як же, по-вашому, можна наступати «знизу»?
- Працювати з існуючою системою через її рядових виконавців - прокурорів, чиновників, начальників жеків ... Це не так привабливо, як виходити на площу і будувати барикади, але це - наступ. На Майдані адже виникають дві великі ілюзії - причетності і безкарності. У натовпі багато борців. Але при цьому тих, хто реально готовий і вміє боротися, - мало. Зателефонувати з претензіями до чиновника, почати вибивати з нього те, що тобі належить за законом, - страшно, можуть помститися.
- Разом з тим у тих, хто не на Майдані, іноді виникає почуття провини ... Тих, хто там не був, деякі люди навіть слухати відмовляються. А тим, хто туди приходить, іноді не знаходиться місця ...
- У тих, хто давно на Майдані, вже є свій політичний і іміджевий капітал. І кожен новачок в тій чи іншій мірі є людиною, яка прийшла не тільки допомагати спільній справі, але і відбирати цей накопичений капітал. Хоча я вважаю чистої води провокаціями докоряти людей тим, що вони не на Майдані. Адже зрозуміло, що є купа справ і крім нього. Допомагати заарештованим, чергувати біля судів, писати про це, вести переговори з іноземцями і так далі. З іншого боку, немає кращого способу розсіяти паніку, ніж піднятися і приїхати на Майдан (з будь-якої точки світу), щоб побачити все своїми очима. Тому що перед телевізором недовго збожеволіти.
- Багато хто зараз відчувають своє безсилля що-небудь змінити.
- Безсилля - це помилкова установка. Потрібно зробити хоч щось, і напруга почне спадати.Написати про свої почуття і думках, висловити свою точку зору - вже стане легше. Можна зібрати таких же схвильованих і обговорити всі «в суботу за чаєм», влаштувати такий собі клуб анонімних політичних невротиків, це дає хороший ефект. Дискусії є важливим елементом громадянського суспільства. Але багато, на жаль, не здатні навіть на них, перетворюючи обговорення теми в перепалки з переходом на особистості.
Високий рівень стресу може вказувати і на те, що ситуація дістала вас до самих печінок. А значить, у вас хороший канал в суспільне несвідоме. Тобто ви можете впливати на суспільство з цього каналу і отримувати зворотну реакцію. Варто зайнятися соціально-політичною активністю - і вам не просто полегшає, а ви ще й отримаєте шанс принести користь людству, стати значимою персоною.
- А якщо у людини особисті рахунки з режимом? Якщо так боляче, що ніякі корисні справи вже не допомагають?
- Треба звертатися до фахівця, що зараз і відбувається. Мало хто здатний впоратися самотужки.
- Або мстити ...
- Помста - це теж спроба адаптації. Рана болить, не заживає, і людина починає думати: помщуся - стане легше. З точки зору релігії це неконструктивно, з точки зору психології - часто працює.Один мій клієнт розповідав, як у 1990-х роках на нього потужно «наїхали» представники влади. З «Беркутом». Відібрали багатомільйонний бізнес, і сім'ю залякували, і його самого брали змором ... Загалом, сильно «поламали» людини. Через роки він отямився і почав мстити. Чотири рази намагався відкрити новий бізнес, поки йому таки це вдалося. Потім писав заяви до судів, апеляції, але все ж домігся звільнення двох підполковників. На сьогоднішній день він пройшов вже 72 суду! І йому залишилося досягти тільки звільнення прокурора. Для людини немає нічого неможливого.
* Цивільне протистояння багато в чому спровокувало відсутність спільних смислів. У зв'язку з цим психологи радять говорити не про те, що нас роз'єднує, а про те, що об'єднує
- Як стримувати емоції, коли палиці в колеса поїзда вставляють свої ж, українці, тільки з інших регіонів?
- Варто говорити не про те, що вас роз'єднує, а про те, що об'єднує. Треба шукати спільні смисли. Займаючись політикою, йти від політики - ось такий парадокс. Можна, звичайно, львів'янину зустрітися з луганчанином і почати з'ясовувати, хто запроданець Заходу, а хто раб Москви. Але така розмова ні до чого, крім посилення конфлікту, не приведе. Політика, ще раз, - це наука про загальне благо людини і держави. Ось про ці благах і варто вести розмову. Як ми разом можемо зробити дороги краще, батареї тепліше і так далі. Але поки, як я бачу, немає бажання домовлятися, а є бажання сваритися. Це ознаки і відгомони «совкової» культури: «якщо ворог не здається, його знищують».
Давайте брати приклад з Західної Європи з її культурою комунікацій. Швейцарії, наприклад, вдалося об'єднати італійців, німців і французів, які живуть в одній країні і багатіють.Перевербувати завжди краще, ніж знищити. Але для цього треба постаратися. Показати «противнику» вигоди співробітництва, а не називати безсовісним або безмозким фашистом, бандерівцем, рабом і ким-небудь ще. Для будь-якої людини головні цінності - це життя його самого і його рідних, благополуччя і здоров'я, повагу - себе та інших, можливість розвиватися і ні від кого не залежати.
- Є хоч якась користь від стресу?
- Безумовно. Те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Людина починає краще думати своєю головою, розуміти себе, свої цінності. Існує залізний закон психології: люди, які не розвиваються свідомо, не тягнуть себе за волосся самі, розвиваються через стреси і катастрофи. Стрес може вести до розвитку. І якщо своїм стресом грамотно користуватися, в підсумку можна ще й виграти.Ви ж бачите, що за останні місяці у багатьох українців відбулася еволюція самосвідомості. Люди скриплять мізками, аналізують, думають. Поки це більше схоже на ігри, але чи то ще буде.
- Як планувати і реалізовувати свої ідеї?
- Завищувати стратегічні цілі та занижувати тактичні. Ми змінимо всю систему, переможемо - це далекий обрій, до якого потрібно прагнути. А тактичні цілі, навпаки, повинні бути дуже дрібними: один день - одна справа. За один день серйозного результату не буде, а кожен день по справі - це, по-перше, щоденна зайнятість, а, по-друге, за рік виходить 365 добрих справ. Люди схильні переоцінювати те, що можна зробити за день, і недооцінювати те, що можна зробити за рік.Запевняю вас, багато хто за все життя не роблять 365 справ, які самі собі намітили. Цей спосіб дуже допомагає позбавлятися від напруги, підвищувати самооцінку, самому керувати своїм життям.
Україна сьогодні перебуває у фазі нерозуміння того, що відбувається. Багато хто прагне осягнути, проаналізувати, спрогнозувати, але ні влада, ні опозиція, ні народ, опинившись в потоці подій, поки не можуть ні усвідомити, ні осідлати, ні тим більше кудись направити цей потік. Ми пливемо за течією, не знаючи, куди нас викине хвилею. Боротьба, по суті, йде за символи, а не за зміст. Той же «Правий сектор» міг би давно обійти квартал з боку Арсенальної, відвоювавши у «Беркута» будівлі уряду. Але протистояння відбувається там, де «Беркут» найбільш сильний, і носить більше символічний характер. Скинутий пам'ятник і хода з факелами теж символічні й малозмістовні. Захоплення обласних адміністрацій, за великим рахунком, теж. А чому так? Тому що змісту відбувається практично ніхто не розуміє. Тим часом з України почався величезний переворот у свідомості людства. Це не деградація, а еволюція свідомості, фазовий перехід.Один з найважливіших процесів сьогодні - це розуміння кожною окремою людиною того, що стара система вже неефективна і сама ж собою знецінена, що необхідні кардинальні зміни - без надії на те, що хтось за тебе все зробить.
Зверніть увагу
Ельфи Ісуса Хреста та їх символіка на гербі української ультранації (аудіо)