Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
178

Новий тренд: американці надягнули дерев'яні окуляри карпатських майстрів (відео)

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

Реальний постіндастріал: американський підприємець із українським корінням вирішив інвестувати у дещо підзабуту гуцульську традицію різьби, бо розгледів у ній неабиякий потенціал.

Засновник бреду Hetmans, бізнесмен із Брукліна Нік Розар зробив ставку на традиції Карпат.

“Дуже гарні, прості, приємні відчуття, коли торкаєшся. Вони не схожі на звичайні окуляри”, – говорять американці про окуляри Hetmans.

Усі дерев’яні оправи оздоблені різьбленням карпатських майстрів.

“У нас є три колекції. Кожна колекція створена окремим майстром. “Самобутня” колекція створена Тарасом – вирізьблені пофарбовані оправи. “Натуральна” колекція створена Іваном – різьблення не пофарбоване. “Велика цяця” створена майстром, якого ми називаємо Великий Микола. Він вкраплює писанки в оправи, вирізає дерево і вставляє туди побиті писанки”, – розповідає Нік Розар.

Розпочати бізнес Ніка надихнула поїздка до України влітку 2014, коли на сході України розпочиналася війна.

“Коли я повернувся до Нью-Йорка в листопаді, ми з батьками заговорили, що на папері Україна здавалася бідною країною, але я щойно звідти повернувся, дізнався, що уявлення не цілком відповідають дійсності.

Інституції працюють, люди є, талант нікуди не зник, все, що робить Україну Україною, залишилося. І я подумав, що я можу зробити, аби повернути державу в економічний мейнстрім, адже світ у цьому сенсі відвернувся від України”.

Окуляри здалися Ніку ідеальним варіантом. Це річ потрібна, а українські майстри можуть зробити їх унікальними. З понад 20 різбярів Нік вибрав роботи трьох, так і почав працювати. Попри те, що мати Ніка американська українка і з культурою він був знайомий з дитинства, каже – інвестує в українські таланти суто з позиції бізнесу.

“Лише через те, що ці люди роблять щось абсолютно неймовірне і про це мало хто знає, я побачив у цьому можливість, як зробити так, аби про ці неймовірні таланти дізналося якомога більше людей”.

Пара дерев’яних окулярів із різьбленням карпатських майстрів – річ не першої необхідності, однак в американських мегаполісах цінують автентичність та унікальність стилю і готові витратити на це чималі гроші.

Коштує пара дерев’яних окулярів 170 доларів, у США стільки просять за скельця відомих брендів. Однак слоганом Hetmans “Мистецтво, яке ти одягаєш” все сказано – переконаний Нік.

“Кожна річ, яку ми виготовляємо, – це витвір мистецтва. Наші майстри підписують кожний виріб, ми навіть логотип помістили всередину, аби не зіпсувати роботу. Ми хочемо показати митця”.

Наразі окуляри Нік продає через інтернет-крамницю і на різноманітних ярмарках у Нью-Йорку. Американці, яким хлопець показує окуляри, одразу звертають увагу на дизайн.

Нік пригадує, знайти майстрів, які погодилися б різьбити на оправі окулярів, було непросто, із зони комфорту вийшли лише креативні.

“До того, як я приїхав туди, вони виготовляли лише ювелірні скриньки і тарілки. А я їм запропонував щось нове, попросив їх зробити щось дивне. Робіть помилки – я вам платитиму, бо поважаю ваш час. І відтоді ми побачили набагато крутішу роботу”.

Те, що бізнесмен із Нью-Йорка зробив ставку на підзабуту традицію Карпат, змусило самих майстрів повірити у себе.

“Один із наших майстрів зізнався мені через рік після того, як ми почали разом працювати, що у той день, коли ми зустрілися, він був за два тижні від того, аби зібрати речі і податися до Польщі нелегальним робітником, залишивши вдома малу дитину. Зараз він живе вдома і може доглядати доньку. Для мене це найкращий результат – бачити реальні зміни у житті людей”. 

Тим часом бізнес розширюється – до окулярів додалися вироби зі шкіри.

Наші інтереси: 

Унікальні роботи карпатських майстрів розкажуть світові про Україну. 

Коментарі

Зображення користувача Володимир Федько.

Креативно!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Петро Олар.

Геніально треба таке поширити в країнах Балтії

Хай живе Міжмор’я!