Зображення користувача Леонід Українець.
Леонід Українець

Ідантур - успішний правитель

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

Дуже важливо мати прообраз національного провідника, з котрого можна брати приклад, хороший приклад. Одним із таких правителів був Ідантур. Жив він дуже давно, можливо тому відомий загалу не так добре, як князь Святослав чи гетьман Хмельницький.

А розповідь про Ідантура є дуже повчальною і стратегія спаленої землі, котру вдало застосували під його управлінням, активно використовується в захисних війнах сучасності. Слід зазначити, що досвід царя наших пращурів є успішним. Ідантур - це лідер-звитяжець, на відміну від Петлюри чи Мазепи. Тому його постать заслуговує більшої шани і поваги.

Ідантур (в гелленському варіанті Іданфірс) - сколотський правитель, син та спадкоємець Савлія, близький родич Анахарсіса. Роки правління приблизно 515-496 до Ери Хрестової.

Прославився тим, що здолав перського царя Дарія під час його навали на скіфів. Сколоти застосували стратегію спаленої землі. Вони залишили перське військо без можливості поповнювати запаси їжі, фуражу, знесилюючи супротивника тривалими переміщеннями просторами степу. Степову траву місцеві мешканці підпалювали, в прямому розумінні слова, щоб обмежувати видимість для нападників та позбавляти їх коней поживи.

Втомившись від блукань, перський цар надіслав Ідантуру таке повідомлення: "Дивна людино! Чому ти все тікаєш, коли ти міг би зробити вибір між двома можливостями? Якщо ти вважаєш себе спроможним учинити опір моїм силам, тоді зупинися і вступи в бій. Що ти весь час бігаєш туди й сюди? Якщо ти визнаєш себе неспроможним, тоді перестань тікати, принеси дари твоєму владареві — землю і воду — і тоді ми почнемо переговори".

На цю пропозицію таку відповідь дав Ідантур, цар скіфів: «О Персе! Отакі в нас справи: я досі нікого не лякався і не тікав ні від кого, ні в минулому і ні тепер від тебе. І те, що я тепер робив, не відрізняється від того, що я звичайно роблю в мирний час. А з якої причини я не вступаю в бій із тобою, і це я тобі поясню. Ми не маємо ні міст, ні оброблених полів і не боїмося, що хтось може їх захопити або знищити, і не квапимося вступити в бій за них із вами. Однак якщо ви наполягаєте на тому, щоб це сталося якнайшвидше, гаразд, тоді ось що: в нас є могили наших предків. Нумо, знайдіть їх і спробуйте завдати їм шкоди. Тоді ви побачите, чи будемо ми з вами воювати заради наших могил, чи ні. Проте перед тим, якщо ми не вирішимо, ми не битимемося з тобою."

Зневірившись, Дарій покинув своє військо і втік. Доля війська, полишеного ним на території сколотів, невідома.

Основним джерелом відомостей про Ідантура є праці Геродота. Іншим незалежним джерелом є Климент Александрійський з посиланням на Ферекіда. Ім'я Ідантур також згадується у Страбона, але в іншому контексті.

Джерела

1) Геродот. Історії в дев'яти книгах. К.: Наукова думка, 1993.

Наші інтереси: 

Вивчаємо минувщину за застосування в сьогоденні.

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Футболки з трипільською свастикою і драконами – для прихильників і прихильниць «Народного Оглядача»

Робимо собі та друзям подарунки – стильні футболки з трипільською символікою Великого Переходу. Свастя – це символ, що притягує Святість і Щастя. Традиційне привітання «Свастя!» (сва з тя) означає «...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Арсен Дубовик.

++

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.

.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача Миро Продум.

Прошу скоротити анонс і розбити статтю на менші абзаци. Не забувайте давати картинки для анонсу і відкадровувати їх.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Оксана Лутчин.

Цікава стаття. Дякую!
Зауваги:
“зразок національного провідника” - прообраз національного провідника.
“не так добре як князь” - не так добре, як князь.
Але чому ми дізнаємось про нього передусім з іноземних джерел? - не забуваймо ставити ? І ! й на початку.
“питання. Відповіддю на які” - питання, відповіддю на які...
“Відповіддю на які може бути наявність провалів національної пам'яті.” - відповіддю на які можуть бути провали в національній пам'яті.
“котра була вдало застосовано” - котру вдало застосували...
“землі, за якої вони залишили” - землі, на якій вони залишили...
“переміщеннями по просторах степу”- переміщеннями просторами степу...
“в прямому розумінні слова,” - вставна конструкція, виділяємо.
“Втомившись від блукань перський цар”- Втомившись від блукань, перський цар...
“доля війська полишеного ним на території сколотів невідома”.- доля війська, полишеного ним на території сколотів, невідома.

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.

Зауваги враховано.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача Гендельф Білий.

Цікава легенда про жабу, мишу, горобця і п'ять стріл, які Ідантур послав Дарію. Думаю її не потрібно переказувати. Те, що він зробив із персами, це взагалі чудо. Його сучасник китайський стратег і мислитель Сунь Цзи сказав у праці ''Мистецтво війни'' писав: Отримати сто перемог в ста боях, це не вище мистецтво. Перемогти ворога, без бою - ось істинне воєнне мистецтво.

Ми не фантазуємо: ми розраховуємо! Але для того, щоб розраховувати, ми спочатку фантазували.

Зображення користувача Гендельф Білий.

На мою думку цю статтю варто віднести до теми "Видатні українці".

Ми не фантазуємо: ми розраховуємо! Але для того, щоб розраховувати, ми спочатку фантазували.

Зображення користувача Лада Світло.

Дякую! Цікаво! Повчально!