Зображення користувача Тимур Де-Бальзак.
Тимур Де-Бальзак
  • Відвідувань: 35
  • Переглядів: 41

Дніпропетровщина — долина Скіфських царів!

Легендарний народ минулого, надзвичайно вправні вершники, сміливі та жорстокі до ворогів воїни, скіфи, лишили в пам'ять по собі на землях Дніпропетровщини численні земляні кургани. Знайдені в них артефакти мають що розповісти про минуле. Тож запрошуємо читачів у подорож часами скіфів. 

skif.jpg

Долина скіфських царів
Долина скіфських царів
Матеріал рясніє помилками (я навіть дещо виправив), але читати цікаво! Намагався знайти оригінал, звідки цю статтю "злизали" у блог: а раптом там менше помилок?! На жаль, марно...
 
 
Скарби смерті
 
В степах на околиці міста Орджонікідзе Дніпропетровської області посеред поля височіє земляний насип висотою понад 8 метрів та діаметри 70. Це курган Товста Могила (4 століття до нашої ери). Наразі він один з найвідоміших скіфських курганів України та не через власні геометричні форми – унікальну археологічну знахідку що тут відбулася 21 червня 1971 року. Український археолог Борис Мозолевський під час дослідження, виявив у схованці Товстої Могили цікаве поховання. В боковій гробниці лежала вельможна скіф'янка з малою дитиною та вбиті з нею слуги. ЇЇ убранство було оздоблене великими й малими золотими прикрасами. Серед них були:  золотий головний убір, сережки із зображенням богині, що сидить на троні простягнувши догори руки, важка гривна з 7-ма фігурками левів, що переслідують коня, 3 браслети і 11 перснів. Навіть взуття було вишите золотом! У основній же камері, що раніше була пограбована, могилі скіфського царя, згодом археологами знайдені ще більші дива - меч в окутих золотом піхвах і велику золоту нагрудну прикрасу царя чи то жерця — пектораль із зображеннями скіфського побуту (календаря). Скіфська пектораль досі вважається найбільшою археологічною знахідкою 20 століття, шедевром світового мистецтва!Та це була не єдина значна знахідка минулих часів на території Дніпропетровщини. Скіфи лишили нам величезну кількість артефактів та тисячі величних могил!
 
 
От і Курган Хомина могила поблизу села Нагірне Нікопольського району (в 4 км від знаменитого кургану Чортомлик) мав чим здивувати археологів.

Найбільшу популярність Хоминій Могилі принесла центральна гробниця, де були виявлені: вуздечки зі срібним і позолоченим набором, кінський нахрапник (срібло з позолотою), ручка чаші у вигляді кабана (золото, срібло).

Обидва набори вуздечок вразили дослідників . Один з них (срібний) був виготовлений з великих прямокутних і круглих пластинок, поспіхом покритих геометричним орнаментом. Другий (срібло з позолотою) - відрізнявся бляхами зі стилізованими зображеннями фантастичних істот.

Художні особливості набору вражають красою. Що вже казати, скіфи не шкодували дарів для мертвих!

 
 Славтні Герри
 
 

Цікаво, що най знаменитіші з скіфських курганів - Товста Могила, Хомин, Солоха, Чортомлик, Александропольский, Краснокутський, - зосереджені в одному місці: на обох берегах Дніпра нижче порогів. Чому скіфи мали найбільше значних поховань тут?

Знаходимо пояснення у Геродота: «Коли вмирав скіфський цар, його тіло бальзамували і возили по всій країні. Так тривало 40 днів. Потім прах доставляли в місцевість Геррос і там ховали.»

Тобто Геррос – щось на кшталт єгипетського некрополю фараонів? Та де ж це місце? Геродот повідомляє, що, це місце знаходиться в Геррах, до яких «Борисфен судноплавний». Сюди від гирла річки 10-11 днів плавання...

Тож на Дніпропетровщині та частині Запоріжжя й знаходився славетний некрополь скіфських царів?

 
Баби з вусами?
 
Та знахідки скіфських могил передусім важливі не власними коштовностями, а тим, що можуть розповісти про життя скіфів, їх вірування, звичаї. Вражаюче велично та водночас моторошно ховали власних царів скіфи!

Так, через рік після смерті володаря, кочовики розставляли навколо кургану, під яким він був похований, так звану «почесну варту» - опудала вбитих воїнів і коней. Тож не дивно, що навколо курганів часто знаходять купки людських та кінських кісток, що перемішані з фрагментами кінської збруї.
 
От і, навкруги кургану Чортомилк (Нікопольшина), де разом з царем поховано близько двох десятків людей: цариця, слуги, зброєносці, конюхи при конях, були навкруги розміщені подібні тисячі воїнів-сторожів . Всі вони вбиті, щоб супроводжувати свого повелителя в загробному житті. Така собі жахлива тризна.
 
Скіфи залишили у спадок нам й безліч кам'яних статуй, так званих «баб», що раніше стояли на могилах, серед поля. Цікаво, що ці статуї мають одну особливість, через яку складно назвати їх на 100% "бабами" – у них є вуса, як у козаків. Загалом скіфів з козаками багато що ріднить: скіфи теж носили  сережки, деякі на голові мали й козацький оселедець.
 
А ще, як і січовики, легендарні степовики, були гарними вершниками. Діти вчилися їздити верхи раніше, ніж ходити! Дорослі ж могли перебувати в сідлі не одну добу. Швидкість пересування кінноти вражала: змінюючи коней, за добу вони могли покрити більше 200 км!
 
У Державотворенні скіфському теж є у чому дивуватися. Скіфи створили першу державу на території Східної Європи. Це була могутня імперія, до складу якої входили численні народи, що проживали у нашій степовій зоні. Тож загалом українці є нащадками скіфів. Маємо надію на те, що ми гідні слави величних воїнів та землеробів минулого! Та створимо на сході Європи нову Величну державу!
Наші інтереси: 

+

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи