Зображення користувача Арсен Дубовик.
Арсен Дубовик
  • Відвідувань: 2
  • Переглядів: 2

«Чорні археологи» хотіли збагатитися продажем цінних документів УПА

З чотириметрової глибини добули бідон з інформацією не лише про бойові дії, а й побут, просвітницьку діяльність, кліше грошових знаків Повстанської армії.

spivrobitnykysbuperedalydokumentyznaydeniubidonidlyaocinkytaanalizuistorykamcherniveckogonacionalnog.jpg

Співробітники СБУ передали документи, знайдені у бідоні, для оцінки та аналізу історикам Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича  Джерело: Високий замок online — http://wz.lviv.ua/ukraine/180171-chorni-arkheolohy-khotily-zbahatytysi
Співробітники СБУ передали документи, знайдені у бідоні, для оцінки та аналізу історикам Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Джерело: Високий замок online — http://wz.lviv.ua/ukraine/180171-chorni-arkheolohy-khotily-zbahatytysi

Співробітники СБУ вилучили у “чорних археологів” великий архів УПА. Начальник управління СБУ у Чернівецькій області Руслан Сторожук продемонстрував журналістам частину цих документів.  Він розповів, що двоє “чорних археологів” на території Тернопільської області на 4-метровій глибині відкопали бідон, у якому були сховані історичні документи. До Чернівців їх привезли, аби продати.  Та співробітники СБУ спрацювали на випередження, виявили цих осіб та переконали добровільно повернути матеріали державі.

Співробітники СБУ передали документи, знайдені у бідоні, для оцінки та аналізу історикам Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Співробітники СБУ передали документи, знайдені у бідоні, для оцінки та аналізу історикам Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича -2

Весь архів документів, а це майже чотири тисячі рукописних та друкованих архівних документів, які стосуються діяльності Української повстанської армії періоду 1945-47 років, було передано науковцям Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Історики, після попередньої експертизи та аналізу,  зробили висновок: документи справжні.

- Найцінніше у виявлених знахідках – це кліше так званих грошових знаків періоду УПА – бофонів,- розповів кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України ЧНУ ім. Ю. Федьковича Олег Суровцев. – Багато документів стосуються не бойової діяльності, не військових дій УПА, а соціальної та просвітницької роботи  серед населення та вояків.  Це агітматеріали про те, як виховувати людей, звернення до вчителів, інтелігенції, студентів.  Молодь як соціальна група була для УПА однією з найважливіших. У знайденому архіві є  звіти, де описуються тодішні настрої людей. Також детально описано голод на Тернопільщині в 1946-47 роках. Є документи, в яких йдеться про виборчу кампанію в радянські часи, роз’яснення, що вибори – це чергова фікція. Низка матеріалів стосується внутрішніх питань УПА. Приміром, занепаду дисципліни в 1945-47 роках серед  упівців. Виписані й покарання для тих, хто не виконував накази, займався грабежем місцевого населення.   Цікавими є архіви у плані військової діяльності проти радянської влади, деталізації боїв. Є інформація про тих, хто працював на НКВД, хто був завербований ними – з прізвищами, іменами та прив’язкою до конкретної місцевості.

Історики наголошують, що багато документів присвячені роботі з місцевим населенням, вивченню його настроїв.
І не тільки в Західній Україні, а й на сході та центральній її частині. 

- Великою цінністю в цих архівах, - додає історик, - є розгорнуті списки вояків УПА, які загинули, із зазначенням псевдонімів, справжніх прізвищ, місця та обставин загибелі, дати  народження, відомостей про родини. Знайдений архів є унікальним, бо додає ваги і значущості діяльності УПА в роки Другої світової війни та повоєнне десятиліття.  

«Серед документів – понад 4000 друкованих і рукописних документів. Одна з найбільших цінностей – кліше так званих грошових знаків періоду УПА – бофонів», - повідомив Сторожук.

Наталія Фещук

Джерело: Високий замок online

Наші інтереси: 

Все таємне стає ЯВним!

"Знайдений архів є унікальним, бо додає ваги і значущості діяльності УПА в роки Другої світової війни та повоєнне десятиліття."

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Піарники знову в ударі. Кадр з фільму «Хвіст крутить собакою» (Wag the Dog, 1997).

Підготовка до СКК «Вибори-2024»: у Демпартії США знайшли причину затримок зі зброєю для України

Про це 14 квітня 2023 року повідомив Юрій Швець – головний російськомовний рупор Демократичної партії США – на своєму ютуб-каналі, що має 1,28 млн користувачів. Виявляється, що головною причиною,...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Було б добре якби держава викуповувала такі знахідки,а не конфісковувала.Якщо людина знайшла такий "скарб",то цілком логічно дати їй заохочення,а не називати "чорним археологом".Можливо ті документи мають якесь значення для СБУ,яке є продовженням КГБ(НКВС).

Сидиш собі такий на пенсії і дурня граєш.Отримуєш від України пенсію у десятки тисяч гривень за те,що нищив все українське,а тут якісь "чорні археологи" можуть всю "малину" на світло витягнути.

Вірю в те, що розумію.

Коментарі

Зображення користувача Василь Федорiв.
0
Ще не підтримано

Сила УПА була у тому що мережа УПА - це СК-3. Тому вони так довго трималися, не зважаючи на велику кiлькiсть агентури МГБ. Як би там була суто вiйськова вертикаль СК-2, то кiнець був би вельми швидким.

Хай Буде!

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Було б добре якби держава викуповувала такі знахідки,а не конфісковувала.Якщо людина знайшла такий "скарб",то цілком логічно дати їй заохочення,а не називати "чорним археологом".Можливо ті документи мають якесь значення для СБУ,яке є продовженням КГБ(НКВС).

Сидиш собі такий на пенсії і дурня граєш.Отримуєш від України пенсію у десятки тисяч гривень за те,що нищив все українське,а тут якісь "чорні археологи" можуть всю "малину" на світло витягнути.

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Друже, оскільки я очолюю Військово-історичне Товариство "СПАДЩИНА", то знайомий з темою... Брав участь у 2010-2013 роках у пошукових експедиціях, "піднімали" і радянських бійців і військовослужбовців Вермахту.

Є пошуковці, а є "чорні археологи", які шукають тільки те, що можна вигідно продати, при цьому по-варварські ставлячись до останків загиблих.

Впевнений, що якби бідон з документами знайшли пошуковці, то вони б передали знахідку до Інституту національної пам*яті.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Погоджуюсь.Та в даній ситуації бідон знайшли не пошуковці,а прості меркантильні люди.І як би був зрозумілий державний підхід до таких справ,то був би створений прозорий фонд,який би викуповував такого роду документи.У наступний раз "чорні археологи" будуть розумнішими за наше СБУ і Україна можливо втратить щось цінніше.

Багатим меценатам також ці речі не цікаві.Мабуть тому,що вони переважно не українці.Діаспора готова платити,але по факту доставки в Канаду,США і д.т. Воно би було на краще,щоб такі речі попадали до патріотів із діаспори ніж до СБУ-КГБ. Хоча якщо є попит,то дип.поштою потрібні люди все довезуть куди потрібно.І гроші попадуть корумпованим чинушам,а не роботягам,які копали яму на три метри.

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Ірина Чорна.
0
Ще не підтримано

Однозначно не можна людей ділити на чорних і білих. Всі копачі, різниця тільки в відсутності 'бумашки'... між іншим так звані легальні копачі, набагато нахабніші і недбалаші по відношенню до мість розкопок. Окрім того, державі попадає 1/10 від знахідок, решта на продаж. Люди всюди люди... є поряні, а є невігласи, які знищують все навколо себе...і це ніяк не пов'язано з присутністю чи відсутністю 'ксив'. Зрештою в нашій державі немає заборони копати, окрім місць культурної спадщини, де копають тільки 'легали'))...

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Різниця між копачами не в наявності чи відсутності 'бумашки', а в мотивації діяльності. Пошуковці знаходять і "піднімають" загиблих воїнів (причому і радянських, і німецьких). Останки радянських перезаховуються... В Київській області створено такий цвинтар. Останки німецьких передаються через представника посольства для перезаховання на батьківщини.

Знайдена зброя передається на приведення у непридатність, а потім повертається тим, хто знайшов.

Боєприпаси і вибухонебезпечні предмети передаються саперам МЧС.

На мій погляд, відносно знахідок документів ОУН-УПА необхідно прийняти якийсь регламентуючий документ / закон, оскільки такі документи є культурною спадщиною нашого народу.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Цікаво, чи всі документи СБУ передало в музей?... О-о! ))

Цитата:
Співробітники СБУ вилучили у “чорних археологів” великий архів УПА. Начальник управління СБУ у Чернівецькій області Руслан Сторожук продемонстрував журналістам частину цих документів.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)