Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
109

Банківські рахунки українців переведуть на стандарт IBAN. Що варто знати

Світ:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

Вже з 5 серпня банківські рахунки громадян почнуть переводити у формат 29 цифр - до стандарту IBAN.  Нових договорів з банком або переоформлення рахунків клієнтів не вимагатимуть. 

IBAN (англ. International Bank Account Number) – це міжнародний формат коду банківського рахунку кожного клієнта, що відповідає вимогам ISO 13616 та використовується для здійснення міжнародних банківських переказів. Зараз такий код використовується більше, ніж в 60 країнах світу, пише Еспресо.

По суті, головною відмінністю від українського формату є кількість символів в номері рахунку. 

Зараз в Україні система банківських рахунків передбачає, що максимальний розмір номера рахунку - 14 цифр, а код банку та інші деталі треба прописувати окремо.

При цьому, кожна частина рахунку має своє інформаційне значення (як телефонний номер):

спочатку йде код країни (UA), потім дві цифри контрольного розряду (за допомогою якого можна перевірити, чи коректним є відповідний клієнтський рахунок), наступні шість цифр позначають код банку, потім - власне сам номер рахунку, який не є фіксованим (до 31 жовтня 2019 року – від 5 до 14 символів, з 01 листопада 2019 року – від 5 до 19 символів).

Згідно з поясненням НБУ, з 5 серпня 2019 року нові рахунки клієнтам українські банки відкриватимуть вже відповідно до вимог стандарту IBAN, тобто з вказівкою коду країни, банку тощо.

Але йдеться саме про нові рахунки. Ті рахунки, які вже створені, банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку.

У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити “Код банку” та “Рахунок” у будь-яких варіаціях, тобто паралельно працюватимуть обидва стандарти.

"Усі платіжні картки, емітовані банками до рахунку клієнта, залишаються чинними, вони є платіжним інструментом, який надає клієнту можливість за допомогою платіжного пристрою, зокрема ініціювати переказ коштів з банківського рахунка", - наголошують у Нацбанку.

Також відомо, що нові номери звичайних користувачів, а також бізнесу будуть доступні в мобільному додатку банків вже з 5 серпня. 

При цьому нових договорів з банком або переоформлення рахунків клієнтів не вимагатимуть. 

Як зазначають у НБУ, перехід на новий стандарт призведе до скорочення кількості обов'язкових реквізитів для платіжних документів. 

Перекази як у межах України, так і за її межами проводитимуться швидше, стане простіше ідентифікувати платника й одержувача коштів, а також банк, який їх обслуговує. 

Крім того, запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку. 

Також, Національний банк планує запровадження стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку.

 

Наші інтереси: 

Україна переходить на світові стандарти. Перехід на новий стандарт призведе до скорочення кількості обов'язкових реквізитів для платіжних документів.